Ministři energetiky proberou možnosti, jak se vyporádat s drahými energiemi

Najít shodu na společných opatřeních proti rekordně vysokým cenám energií se dnes pokusí ministři energetiky členských zemí Evropské unie. Při mimořádném zasedání v Bruselu budou mít na stole návrhy Evropské komise i podněty českého předsednictví, které mají pomoci především nejohroženějším spotřebitelům a firmám. Diplomaté neočekávají, že by nějaký z návrhů získal jednoznačnou podporu, z debaty by spíše měla vzejít doporučení, které návrhy má komise dále rozpracovat.

Patrně největší diskusi vyvolá plán na zastropování ceny ruského plynu, který nemá podporu středoevropských zemí včetně Německa či Česka více závislých na dodávkách Moskvy. Státy obávající se, že výsledkem takového kroku by bylo úplné zastavení dodávek, chtějí návrh komise odmítnout a podle unijních činitelů nemá tento bod jistou podporu potřebné většiny zemí.

Shoda panuje například na zavedení povinných úspor elektřiny

Větší šance má podle diplomatických zdrojů plán na odebrání nečekaných zisků společnostem využívajícím k výrobě elektřiny levnější zdroje než plyn a jejich využití pro pomoc nejohroženějším domácnostem či firmám. Poměrně široká shoda panuje také na plánu zavést povinné úspory elektřiny v nejvytíženějších časech či podpořit likviditu firem nabízejících na burzách dlouhodobější kontrakty k nákupu elektřiny.

Jednání, které povede český ministr průmyslu Jozef Síkela, má být pro komisi vodítkem k přípravě konkrétních podnětů. Ty hodlá šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová představit příští týden.

Zdroj: ČTK, Euroskop.cz

Sdílet tento příspěvek