V Česku vznikne Národní koordinační centrum výzkumu a vývoje v kybernetické bezpečnosti. Za cíl bude mít například, zprostředkovávat podporu žadatelů o peníze z dotačních titulů či posílení spolupráce mezi soukromým, akademickým a veřejným sektorem. Vznik centra je klíčovou činností Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) pro následující roky, řekl včera ředitel odboru vzdělávání a výzkumu NÚKIB Luboš Fendrych na tematické konferenci v Brně.
Vznik koordinačního centra je jedním z bodů národního plánu výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti, který letos v květnu schválila vláda. „Jakožto NÚKIB jsme na základě usnesení vlády povinni, něco takového zřídit,“ uvedl Fendrych. Obdobná koordinační centra by měla podle něj vzniknout v každém státě Evropské unie, kdy nad nimi bude takzvané centrum kompetencí pro kybernetickou bezpečnost se sídlem v Bukurešti.
Koordinační centrum bude mít podle ředitele řadu cílů, například zprostředkovávat podporu žadatelů o finanční prostředky z rámcového programu Evropské unie či šířit vzdělávací programy v kybernetické bezpečnosti. „Je tam celá oblast zaměřená na vzdělávání, rozvoj schopností, výcvik kyberexpertů a tak dále,“ uvedl Fendrych. Centrum se pak podle něj budou soustředit i na posilování spolupráce mezi soukromým, akademickým a veřejným sektorem.
„Národní centrum má kolem sebe mít komunitu, která je složená ze zástupců těchto sfér. Má už svůj zárodek, my ji říkáme platforma výzkumu a vývoje v kybernetické informační bezpečnosti, a je složena právě z různých zástupců akademické sféry, soukromé a veřejné,“ uvedl ředitel. Doplnil, že se platforma už schází, a to každý čtvrtrok a pokaždé má jiné téma. „Ten hlavní cíl je, propojit tyto světy a ideálně se domluvit na nějakém společném projektu. Zjistit, co potřebuje veřejná sféra, ti koncoví uživatelé, a jaké jsou schopnosti akademického sektoru,“ dodal.
O nutné bližší spolupráci soukromého, akademického a veřejného sektoru hovořil i ředitel NÚKIB Lukáš Kintr. Bezpečnostní prostředí napříč světem podle něj prochází zásadní změnou a ovlivňuje ho i prohlubující se závislost na technologiích. „To s sebou nese i potřebu, zabývat se zajištěním těchto technologií a jejich bezpečností,“ uvedl Kintr.
Podle něj jsou moderní technologie příležitostí, ale také velkým rizikem. „Při práci s nimi musíme neustále myslet na to, že jejich zneužití může vést ke značným škodám nejen vůči kritické infrastruktuře, ale vůči společnosti jako celku,“ řekl Kintr. Bez spolupráce veřejného sektoru, akademického a soukromého sektoru napříč celou evropskou unií nebudeme podle něj schopni těmto výzvám čelit.
Brno počínaje včerejškem hostilo u příležitosti českého předsednictví v Radě EU třídenní mezinárodní konferenci s názvem European Conference on Security Research in Cyberspace. Spolupořádají ji Masarykova univerzita, ministerstvo vnitra a Vysoké učení technické v Brně.
Zdroj: ČTK