Přinášíme vám přehled nejzajímavějších událostí z oblasti evropského vesmírného výzkumu za měsíc září. Výzkum vesmíru a vývoj nových kosmických technologií nabývá v současné době stále většího významu. Evropská unie proto považuje kosmický výzkum za důležité téma a vynakládá velké úsilí na zdokonalování svých kapacit v této oblasti. Centrem těchto snah je Praha, kde sídlí Agentura EU pro vesmírný program (EUSPA). Spolu s agenturou EUSPA zajišťuje provoz evropských vesmírných programů Evropská kosmická agentura (ESA) – mezinárodní organizace, která sdružuje 22 evropských států včetně Česka a funguje na mezivládním principu. Její součástí jsou i nečlenské státy EU Norsko a Švýcarsko. Agentura provozuje kosmodrom v Kourou ve Francouzské Guyaně, odkud startují evropské rakety na oběžnou dráhu.
26. 9. 2022
Dne 26. září byla završena první cvičná mise planetární obrany v historii. Misi zakončil náraz sondy agentury NASA s názvem DART (Double Asteroid Redirection Test) do malého měsíce Dimorphos obíhajícím planetku Didymos. Narazila do něj s cílem vychýlit dráhu tělesa a ověřit tím kapacity lidstva pro případ, kdy by byla nutná obrana planety před nebezpečným tělesem.
Asi půltunová sonda DART byla do vesmíru vypuštěna loni na podzim v rámci projektu, na němž s agenturou NASA spolupracovala i Evropská vesmírná agentura. Projekt měl rozpočet 330 milionů dolarů (asi 8,5 miliardy korun). O tom, zda a jak se podařilo změnit trajektorii měsíce, bude agentura NASA informovat za několik dnů či týdnů.
21. 9. 2022
Pražský dopravní podnik do svých tramvají postupně instaluje vícefrekvenční satelitní přijímače využívající systém Galileo. Ve všech tramvajích využívaných v pravidelném provozu by měly být nasazeny do konce příštího roku. Instalace nových přijímačů je výsledkem projektu s cílem modernizovat stávající přístroje v pražských tramvajích, které do té doby využívající pouze signál GPS. Tento projekt od roku 2019 probíhal ve spolupráci Dopravního podniku hl. m. Prahy s hl. m. Prahou, Fakultou elektrotechnickou ČVUT a agenturou EUSPA. Přesná lokalizace tramvají umožní nejen zlepšení přehledu o aktuální dopravní situaci pro dispečery i cestující, ale otevře také možnosti pro další úspory v rámci provozu vozidel a infrastruktury díky novým možnostem optimalizace jízdy.
8. 9. 2022
Čtvrtá družice Spacebus Neo, která je součástí programu Neosat agentury ESA, odstartovala do vesmíru na palubě nosné rakety Ariane 5 z evropského kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně. Komunikační satelit o výšce 8,9 metru a třech patrech bude svému provozovateli, společnosti Eutelsat, poskytovat vysokorychlostní širokopásmové připojení a konektivitu za letu v celé Evropě. Družice obsahuje několik inovativních funkcí vyvinutých v rámci partnerského projektu agentury ESA s výrobcem družic Thales Alenia Space.
5. 9. 2022
Vesmírný teleskop Jamese Webba pořídil první snímky planety Mars. Dalekohled, který vznikl v rámci mezinárodní spolupráce agentury NASA, agentury ESA a Kanadské vesmírné agentury, pořídil snímky v různých vlnových délkách infračerveného světla poskytující jedinečný pohled na naši sousední planetu. Pomocí infračerveného světla je totiž možné získat detailní záběry, které mohou přispět k novým pokrokům v pozorování Marsu a zkoumání jeho vlastnosti a změn nejen na povrchu, ale i atmosféře. Vědci tak mohou sledovat například sezónní změny planety, prachové bouře a obecně změny počasí.
Autorka: Kristina Hubáčková
Zdroj: ESA, EUSPA, NASA, Unsplash