Papež František včera vyzval Evropskou unii ke spolupráci při přijímání migrantů připlouvajících přes Středozemní moře. Itálie, Španělsko, Řecko a Kypr podle něj nemohou nést zodpovědnost za všechny tyto migranty. Informovala o tom agentura DPA.
„Evropská unie musí v této záležitosti uplatnit politiku spolupráce a pomoci,“ prohlásil papež na tiskové konferenci na palubě letadla, kterým se vracel do Říma z návštěvy Bahrajnu.
Papež vyzval k přijímání, doprovodu, podpoře a integraci migrantů. „Pokud se tyto čtyři kroky nezvládnou, nemůže být práce s migranty dobrá,“ uvedl. Dodal, že se stále modlí za lidi, kteří se na člunech vydávají ze severní Afriky přes Středozemní moře do Evropy.
Papež František už dříve ostře kritizoval zacházení s migranty u evropských břehů a označil Středozemní moře za „největší hřbitov světa“. Odpírání vstupu migrantům je podle něj skandální, nechutné a hříšné.
Řada migrantů míří do Itálie, kde nová pravicová vláda Giorgie Meloniové zaujala tvrdý postoj vůči osobám, které přivážejí plavidla neziskových organizací. Těmto lodím uzavřela italské přístavy a dala na srozuměnou, že na pevninu bude pouštět jen ženy, děti a lidi ve špatném zdravotním stavu. O zbylé migranty se podle ní mají postarat státy, pod jejichž vlajkou lodě plují.
V sicilském přístavu Katánie se v noci na včerejšek vylodila větší část ze 179 migrantů, které ve Středozemním moři zachránila loď německé neziskové organizace SOS Humanity. Na pevninu se dostalo 140 převážně nezletilých běženců, 35 mužů, které italské úřady odmítly převzít, ale zůstává dál na palubě.
Zdroj: ČTK