Spolkový sněm podpořil možné odebrání unijních fondů Maďarsku

Spolkový sněm podpořil plán na snížení plateb Maďarsku z fondů Evropské unie kvůli korupci a porušování zásad právního státu. V usnesení přijatém v noci na dnešek vyzval německou vládu, aby v Evropské radě souhlasila s krácením finančních prostředků, pokud budou reformy slíbené Budapeští shledány za nedostatečné. Informovala o tom agentura DPA. Členské státy musí o návrhu Evropské komise rozhodnout do 19. prosince.

Komise v polovině září navrhla odebrat Maďarsku 7,5 miliardy eur (182 miliard korun) z fondů pro méně rozvinuté regiony. Brusel k tomu vedly obavy z korupce, nedostatků v zadávání veřejných zakázek, nezávislé práci vyšetřovacích či justičních orgánů nebo v řešení možných střetů zájmů. Maďarsko se kvůli tomu může stát prvním členským státem EU, který přijde o peníze kvůli předloni schváleným pravidlům podmiňujícím čerpání z unijního rozpočtu dodržováním principů právního státu. Rozhodovat budou členské státy kvalifikovanou většinou.

Vláda premiéra Viktora Orbána ve snaze vyhnout se krácení plateb z unijních fondů navrhla 17 opatření, z nichž některá již schválil maďarský parlament. Komise má zhodnotit, zda byly úpravy účinné, a tím poskytnout členským zemím vodítko ke konečnému rozhodnutí. To by měli učinit ministři financí na prosincovém jednání, které bude posledním během půlročního českého předsednictví EU.

Zdroj: ČTK

Sdílet tento příspěvek