Korupce v EP je ranou pro demokracii, uvedla jeho šéfka Metsolaová

 Jako ránu pro demokracii dnes odsoudila kauzu údajné korupce v Evropském parlamentu jeho předsedkyně Roberta Metsolaová. Po důrazné reakci volala před zahájením summitu Evropské unie italská premiérka Giorgia Meloniová. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že EU musí nejprve znát všechna relevantní fakta a zjistit informace o všech osobách zapojených do vyšetřování belgické policie. Metsolaová po jednání s unijními lídry oznámila, že chystá soubor reforem, které by změnily některá pravidla chování europoslanců.

Evropským parlamentem od pátku otřásá korupční skandál. Několik současných či bývalých pracovníků EP čelí podezření, že výměnou za peněžité i jiné dary sloužili zájmům Kataru. Mezi osobami, které v pátek zadržela belgická policie je i nyní již bývalá místopředsedkyně EP Eva Kailiová. Ona a další lidé jsou obviněni ze zločinného spolčení, korupce či praní špinavých peněz.

Je to „rána pro demokracii“ a pro „vše, na čem jsme mnoho let pracovali“, uvedla dnes Metsolaová. Šéfka EP zdůraznila, že kauza nebude zametena pod koberec. „Vybudovat důvěru trvá léta, ale stačí okamžik, aby padla. Udělám spolu se svými kolegy vše pro to, abychom obnovili pozici parlamentu jako domu demokracie… a instituce, která je transparentní a není na prodej zahraničním aktérům,“ řekla Metsolaová před zahájením summitu.

Na skandál kolem Evropského parlamentu a Kataru se při příchodu na summit novináři ptali i Meloniové, která volala po důrazné reakci na „znepokojivý“ vývoj. Podle ní je v sázce důvěryhodnost členských zemí a celé EU.

Probíhá příprava reforem k posílení ochrany whistleblowerů

Metsolaová na tiskové konferenci řekla, že dnes s unijními lídry debatovala dlouho a z velké části právě o aktuálním korupčním skandálu. Šéfka EP uvedla, že počínaje dneškem začíná připravovat balíček reforem, který by měl zahrnovat posílení systémů ochrany whistleblowerů v parlamentu, revizi pravidel chování pro europoslance nebo zákaz neoficiálních skupin, které někdy vytvářejí europoslanci za účelem debat o vztazích s mimoevropskými zeměmi. Tyto skupiny bývají sponzorovány lobbisty nebo zahraničními vládami a nejsou oficiálními organizacemi evropského parlamentu.

Nově by podle Metsolaové měl být zakázán vstup bývalých europoslanců do budov EP. Evropští zákonodárci by také museli začít nahlašovat všechny schůzky se všemi zahraničními představiteli a vládami. Tento reformní balíček by měl být připraven někdy po Novém roce. Jeho zavedení do praxe ale podle šéfky EP potrvá déle.

Europoslanci v úterý výraznou většinou odvolali svou řeckou kolegyni Kailiovou z funkce místopředsedkyně EP. Kailiová, kterou belgičtí vyšetřovatelé podezřívají z korupce, nadále zůstává europoslankyní. Řecká politička zůstává ve vazbě, úřady ve vlasti jí i její rodině zmrazily majetek. Katar obvinění odmítá.

Právník Kailiové uvedl, že se europoslankyně považuje za nevinnou. Europoslanci mají podobně jako jiní zákonodárci imunitu týkající se zadržení a soudního stíhání. Výjimkou je však případ, kdy je podezřelý přistižen přímo při činu.

Zdroj: ČTK, Euroskop.cz

Sdílet tento příspěvek