Summit EU pověřil ministry, aby se v pondělí dohodli na cenovém stropu pro plyn

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes pověřili ministry energetiky, aby na svém pondělním zasedání dojednali parametry cenového stropu pro plyn, s jehož schválením některé země spojily schválení společných nákupů plynu či jeho solidárního poskytování v nouzi. Podle českého premiéra Petra Fialy jsou všechny země po dnešním summitu připraveny na kompromis. Lídři členských států zároveň od Evropské komise chtějí, aby začátkem příštího roku předložila analýzu dopadů reformy energetického trhu, o kterou většina států usiluje kvůli nedávnému rekordnímu růstu cen.

Evropský blok se již od léta snaží najít shodu na parametrech mechanismu, jenž by předešel výraznému zdražování plynu, které negativně ovlivňuje i ceny elektřiny. V srpnu ceny plynu krátce šplhaly i přes 300 eur (asi 7320 Kč) za megawatthodinu (MWh), což vedlo řadu členských zemí k zavedení vlastních nákladných opatření na podporu domácností a firem.

Šéfové států a vlád již na předchozím říjnovém summitu vyzvali k zavedení nouzové cenové brzdy, kvůli rozdílným postojům zemí se to však dosud nepovedlo. Některé státy požadovaly výrazně nižší úroveň ceny, která aktivuje mechanismus zastavující prodej plynu nad cenovým stropem na klíčovém virtuálním trhu Title Transfer Facility (TTF). Malá skupina zemí v čele s Německem naopak dosud zavedení stropu oponovala a chtěla do návrhu prosadit co nejjednodušší automatickou deaktivaci.

Síkela: Kompromisní návrh je blízko ke schválení

České předsednictví přišlo v úterý na mimořádné ministerské schůzce s kompromisním návrhem, který byl podle ministra průmyslu Jozefa Síkely blízko ke schválení. Cena spouštějící mechanismus na TTF se v něm pohybovala okolo 200 eur za MWh, její rozdíl od průměrné globální ceny zkapalněného zemního plynu LNG by zároveň musel být nejméně 35 eur. Lídři dnes jednomyslně vyzvali ministry, aby konečný kompromis uzavřeli v pondělí na dalším jednání.

„Myslím, že všechny země jsou si vědomy tohoto krajního termínu a jsou připraveny na kompromis,“ řekl na tiskové konferenci po skončení summitu Fiala. O podrobnostech cenového stropu dnes političtí vůdci nejednali, jejich dojednání bude v následujících dnech na českém předsednictví.

Kromě dlouhodobé reformy energetického trhu se lídři bavili také o tom, jak pomoci evropským firmám vyrovnat se s obtížným přechodem na obnovitelné energie, který ještě komplikuje vysoká inflace spojená s drahým plynem a elektřinou. Komise by podle lídrů měla začátkem příštího roku navrhnout možnosti, jak tuto podporu financovat.

„Návrh předložíme v lednu a pak uvidíme, jaká bude reakce,“ prohlásila šéfka komise Ursula von der Leyenová v narážce na to, že ne všechny členské země mají v této věci shodné názory. Zatímco část z nich je pro využití nevyčerpaných peněz z unijních fondů, jiné mluví o nové společné půjčce.

Zdroj: ČTK, Euroskop.cz

Sdílet tento příspěvek