Komise hodlá blokovat veškerých 22 miliard eur z kohezních fondů EU pro Maďarsko

Evropská komise bude blokovat veškerých 22 miliard eur (833 miliard Kč) z kohezních fondů Evropské unie určených pro Maďarsko, dokud maďarská vláda nesplní podmínky související s nezávislostí justice, akademickými svobodami, právy LGBTQ+ komunity a azylovým systémem. Oznámila to včera podle agentury Reuters komise.

Instituce EU již minulý týden rozhodly o zmrazení 6,3 miliardy eur z těchto fondů pro Maďarsko, dokud vláda premiéra Viktora Orbána nesplní soubor podmínek souvisejících mimo jiné s justicí a bojem proti korupci. Částka 22 miliard eur představuje peníze, které má Maďarsko z kohezních fondů EU dostat v letech 2021 až 2027.

Peníze mají směřovat mimo jiné do modernizace železnic či na pomoc regionům dotčeným uzavíráním uhelných elektráren. Rozhodnutí zadržet vyplacení peněz bylo učiněno proto, že Evropská komise a Budapešť dnes podepsaly dohodu, která stanoví podrobnosti ohledně vynakládání peněz z rozpočtu EU a 11 programů spadajících pod kohezní politiku, píše Reuters.

Podle Evropské komise Maďarsko nedodržuje Listinu základních práv EU a peníze nemohou být vyplaceny, dokud maďarská vláda dodržování této listiny nezajistí. „Budeme s maďarskými úřady dál pracovat na vyřešení této situace,“ uvedl evropská komisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreiraová.

Listinu základních práv EU podle komise porušuje například maďarský zákon zakazující jakoukoli prezentaci homosexuality a děl s ní spojených na školách pro děti do 18 let. Maďarská vláda tvrdí, že cílem tohoto zákona je ochrana dětí.

Zdroj: ČTK

Sdílet tento příspěvek