Ceny emisních povolenek v EU stouply na nový rekord těsně pod 100 eur

Ceny emisních povolenek v Evropské unii se včera přechodně dostaly na rekordních 99,99 eura (téměř 2400 Kč) za tunu, nakonec ale jejich referenční kontrakt uzavřel se ziskem 2,1 procenta na 98,30 eura. Poptávku po nich zvyšuje předpověď chladnějšího počasí a také očekávaná nižší produkce větrných elektráren, uvedla agentura Reuters.

Od začátku roku ceny povolenek stouply téměř o 20 procent, částečně k tomu podle obchodníků přispěly i spekulativní nákupy. Ceny povolenek zatím stále nepřekonaly hranici 100 eur, analytici se však domnívají, že by tato úroveň mohla být překonána velmi brzy.

Chladnější teploty v kombinaci s nižší rychlostí větru podle obchodníků znamenají, že bude pravděpodobně vyšší poptávka po elektřině z evropských elektráren na fosilní paliva. Ty musejí nakupovat povolenky, aby pokryly objem emisí, které vypouštějí.

Teploty v severní Evropě se podle aktuální předpovědi příští týden dostanou pod sezonní průměry, upozornil obchodník firmy Vertis Gregory Idil. To by podle něj mohlo podnítit energetické společnosti ke zvýšené snaze zajistit si dostatek povolenek.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Zdroj: ČTK

Sdílet tento příspěvek