Ukrajina potřebuje rychlé a plynulé dodávky munice, řekl Scholz před summitem EU

Je obzvláště důležité, aby Ukrajina rychle dostala munici, kterou potřebuje k odražení ruské invaze. Německo na tom bude pracovat spolu s partnery v Evropské unii, uvedl dnes v prohlášení před unijním summitem německý kancléř Olaf Scholz. Opozice předsedu vlády ve věci obranných zakázek kritizuje, informovala agentura DPA.

Nedostatek zejména dělostřelecké munice je aktuálně označován za jeden z nejpalčivějších problémů ukrajinské armády, jejíž obrana proti ruské invazi minulý měsíc vstoupila do druhého roku. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v uniklém dopise svým unijním protějškům napsal, že ukrajinská armáda vypálí měsíčně asi 120.000 nábojů, potřebovala by jich však minimálně dvojnásobek. Zásoby západních spojenců Kyjeva se mezitím rychle tenčí.

„Obzvláště důležité je rychle dodat Ukrajině potřebnou munici,“ řekl kancléř v projevu před poslanci Spolkového sněmu. „Na zasedání Evropské rady společně s našimi partnery z EU rozhodneme o dalších opatřeních, abychom dosáhli ještě lepšího a nepřetržitého zásobování,“ dodal s tím, že německých veřejných zakázek na nákup munice se budou moci účastnit i další členské státy.

Scholzův kabinet v souvislosti s nákupem zbraní a munice čelil v Německu kritice, například ze strany zbrojního koncernu Rheinmetall. Firma si stěžovala, že zadávání zakázek v obranném sektoru postupuje pomalu a že výroba je přibližně na třetině svých kapacit, připomněl list Süddeutsche Zeitung.

Šéf opozičních křesťanských demokratů (CDU) Friedrich Merz v reakci na Scholzovo vystoupení uvedl, že vláda ve zbrojních zakázkách selhává, a označil za skandální, že Bundeswehr dosud nedostal z minulý rok ohlášeného fondu ve výši 100 miliard eur na modernizaci armády „jediné euro“. Řekl také, že Německo naléhavě potřebuje reformu zadávání armádních zakázek. Pomoc Berlína Kyjevu je podle něj nedostatečná a mnohé země dělají – v přepočtu na výkon ekonomiky – pro Ukrajinu více než Německo.

Kromě války na Ukrajině má být tématem summitu lídrů 27 členských států EU, který se bude konat příští týden v Bruselu, také konkurenceschopnost a energetika. Scholz uvedl, že bude usilovat o zvýšení evropské konkurenceschopnosti prostřednictvím řady reforem. V této souvislosti zmínil změny fungování kapitálového trhu, bankovní unie či pravidel státní pomoci.

Zdroj: ČTK

Sdílet tento příspěvek