Přečtěte si krátký článek o tom, jak EU řeší potravinovou krizi v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině. Jak vypadá koordinace členských států v této oblasti?
Na úvod je nutno zmínit, že členské státy EU nejsou ohroženy nedostatkem potravin kvůli výše zmíněné válce na Ukrajině, naopak EU je jedním z největších producentů zemědělských produktů a potravinářský systém členských států je spolehlivý. Členské státy EU se však zároveň v současnosti potýkají s vysokými cenami potravin a inflací, kdy cenová dostupnost některých potravin je pro nízkopříjmové domácnosti značným problémem. Data Eurostatu ukazují, že v lednu letošního roku stouply ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků v EU meziročně v průměru o 15,5 % a v eurozóně o 14,1 %. Mezi hlavní kroky Ruska, které vedly k prudkému propadu ukrajinského exportu potravin patří:
- blokáda ukrajinských přístavů v Černém moři
- bombardování a zábor ukrajinské orné půdy
- útoky na ukrajinskou infrastrukturu v oblasti produkce a vývozu potravin
Jak členské státy zareagovaly na potravinovou krizi?
- podpora bezbariérového obchodu
- pomoc třetím zemím při zvyšování udržitelnosti jejich produkce potravin
- spolupráce s globálními partnery
- zprostředkování tras solidarity
Co se týče tzv. tras solidarity, ty vznikly na základě akčního plánu Komise (květen 2022), kdy hlavním cílem bylo vytvořit alternativní pozemní trasy a pomoct Ukrajině vyvážet její zemědělské produkty dále do světa. EU poskytla nákladní plavidla, automobily, vlakové soupravy, a také umožnila uskladnit zboží na území členských státu EU. Od května roku 2022, tak bylo skrze trasy solidarity vyvezeno cca 56 milionů tun zboží, z toho 29 milionů tun zemědělských komodit jako obiloviny, olejniny atd. Z celkového množství vyvezené pšenice z Ukrajiny, bylo 65 % určeno rozvojovým zemím, které jsou na tomto exportu značně závislé.
Vývoz ukrajinské produkce potravin
Mezi největší položky v oblasti ukrajinského zemědělského exportu patří:
- kukuřice
- pšenice
- slunečnicový olej
- řepka olejka
- slunečnicová semena
- ječmen
Podpora evropských zemědělců
EU poskytla zemědělcům dodatečnou podporu v zájmu zajištění kontinuity zemědělské produkce a zvládnutí vyšších nákladů:
- 500 milionů eur
onejvíce zasaženým zemědělcům - zálohové platby
- možnost obhospodařovat půdu vyňatou z produkce
Zdroj: Rada EU, Unsplash
Autor: David Březina