Evropská komise navrhla balíček šesti nařízení stanovující nová pravidla pro patenty


Navržená nařízení regulující patenty doplňují systém jednotného patentu, který nabude účinnosti 1. června tohoto roku. Záměrem nových pravidel je zajištění vyšší transparentnosti, efektivity a perspektivy rámce práv duševního vlastnictví v EU, a poskytnutí pomoci zejména malým a středním podnikům k efektivnímu využití jejich vynálezů a nových technologií. Nařízení se budou následně projednávat v Evropském parlamentu a Radě EU.

Návrh nařízení o ochraně tzv. SEP patentů (Standard Essential Patents) se týká ochrany patentů na technologie klíčové pro dodržení technických norem. Takové normy neboli standardy zaručují například možnost připojení produktů k síti Wi-Fi nebo 5G. Cílem regulace je, aby osoby nebo společnosti s monopolem na tyto SEP patenty neukládaly nepřiměřené, nediskriminační a nespravedlivé podmínky pro ostatní, kteří chtějí normu používat. Tím se myslí například předražené licenční poplatky.

Dnes navrhujeme spravedlivá pravidla ve prospěch držitelů patentů a uživatelů a poskytujeme dobré nástroje duševního vlastnictví malým a středním podnikům. Umožňujeme evropskému kreativnímu a inovativnímu průmyslu, aby zůstal globálním lídrem, a urychlujeme zelenou a digitální transformaci Evropy. Protože vyvážená, transparentní a jednotná pravidla pro patenty lépe ochrání společnosti, aby vynikaly na jednotném trhu i mimo něj.

 

Dále bylo navrženo nařízení o nucených licencích v krizovém řízení, které by umožnilo vládám členských zemí EU povolit použití patentových vynálezů bez souhlasu držitele takového patentu. Cílem je umožnit v krizových situacích přístup k nezbytným produktům a technologiím. S tímto návrhem souvisí vytvoření nového celoevropského nástroje nucených licencí v případě přeshraničních krizí.

Třetí část balíčku nařízení se týká revize systému dodatkových ochranných osvědčení (SPC). Nařízení umožňují prodloužení doby platnosti patentů pro farmaceutické výrobky a přípravky na ochranu rostlin až o dalších pět let.

 

Zdroj: Evropská komise, Euractiv.com

Autorka: Martina Wranová

Zdroj Foto: 

Sdílet tento příspěvek