Evropská rada ve dnech 29. a 30. června 2023

Ve čtvrtek a pátek, 29. a 30. června, se v Bruselu uskuteční jednání Evropské rady. Hlavními tématy diskuse lídrů bude agrese Ruska vůči Ukrajině, hospodářství, bezpečnost a obrana, migrace a vnější vztahy. Před začátkem summitu zasednou vedoucí představitelé EU ke stolu s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem u příležitosti neformálního oběda, u kterého se bude mluvit především o evropské a globální bezpečnosti.

Od začátku ruské agrese vůči Ukrajině již Evropská unie, členské státy a evropské finanční instituce poskytly Ukrajině a jejímu lidu  podporu v hodnotě přibližně 72 miliard eur. Navíc v pátek Rada přijala již jedenáctý balíček sankcí vůči Rusku. Evropská unie a její členské státy, včetně České republiky, tak potvrdily, že i nadále pevně stojí za Ukrajinou. V pozvánce na červnový summit Charles Michel, předseda Evropské rady, připomněl, že Rusko neúprosně pokračuje v agresi vůči Ukrajině, která se v posledních týdnech potýká s následky protržení Kachovské přehrady. Evropská rada rovněž zhodnotí pokrok Ukrajiny na cestě do Evropské unie. Do diskuse ohledně politiky rozšiřování bude kromě Ukrajiny zahrnut i pokrok dalších zemí asociovaného tria, Moldavska a Gruzie. Průběžná červnová zpráva Komise o jejich pokroku sice vyzněla pozitivně, avšak ukázala, že země před sebou mají ještě kus práce. Evropská rada pravděpodobně povede rozsáhlou diskuzi k tomuto tématu až na svém jednání v prosinci.  Lídři se budou zabývat i možnými cestami k vyvození odpovědnosti  Ruské federace za zločiny spáchané na Ukrajině.

Vzhledem k nejnovějšímu vývoji v oblasti migrace se očekává nejdelší diskuse právě k tomuto tématu. Předsednictví Rady a Evropská komise budou Evropskou radu informovat o pokroku v provádění v únoru přijatých závěrů o migraci zaměřených na vnější rozměr, tedy partnerství s třetími zeměmi. Nelze však vyloučit, že se dotknou i nejdůležitějších legislativních návrhů v oblasti azylu a migrace, k nimž přijaly členské státy 8. června společnou pozici Rady.

V oblasti hospodářství lídři navážou lídři na své závěry z března o průmyslové politice, vnitřním trhu a dlouhodobé konkurenceschopnosti EU a zhodnotí pokrok. Diskuse se zaměří na konkrétní cesty, jak dále prohlubovat vnitřní trh a podpořit tím hospodářský růst.

Evropská rada povede také strategickou diskusi o vztazích s Čínou. Věnovat se bude i přípravě červencového summitu EU-CELAC nebo vztahům s Tuniskem.

Summit se zabývat také obrannou a bezpečnostní politikou. V této souvislosti vedoucí představitelé EU přivítají navýšení rozpočtu evropského mírového nástroje a zhodnotí bezpečnostní a obranné kapacity EU, zejména pokud jde o zadávání zakázek, investice a výrobu.

Zdroj: Evropská rada


Sdílet tento příspěvek