Startuje předsednictví Španělska!

Začíná španělské předsednictví v Radě EU

Španělsko přebírá pomyslnou štafetu od Švédska a od 1. července se stává předsednickou zemí Rady EU. Členské státy se v této roli střídají v pravidelných 6 měsíčních intervalech, pro Španělsko se jedna již o páté předsednictví v Radě EU. Motto letošního předsednictví zní: Europe, closer!

Členské státy spolupracují v tzv. „trojicích“, v rámci kterých si vymezí společné dlouhodobé cíle. Aktuálně tvoří trojici Španělsko, Belgie a Maďarsko, od čehož se bude odvíjet program předsednictví. Společná vize těchto zemí se týká hledání společných řešení budoucích výzev a úkolů pro Evropskou unii, s čímž se pojí konkrétní témata jako například prohloubení jednotného trhu EU, ochrana občanů a svobod, budování klimaticky neutrální, ekologické nebo spravedlivé a sociální Evropy a prosazování evropských hodnot a zájmů ve světě.

Konkrétně Španělsko si pro své předsednictví stanovilo za cíle: reindustrializaci EU a zajištění její otevřené strategické autonomie, zaměřit se na pokrok v oblasti ekologické transformace, prosazování větší sociální a ekonomické spravedlnosti a také posílení celkové evropské jednoty.

Reindustralizace EU a zajištění její otevřené autonomie

Mezinárodní otevřenost v posledních sedmi desetiletích byla pro EU většinou přínosná, umožnila jí dosáhnout určité úrovně hospodářského růstu a sociálního blahobytu, avšak je to také jeden z důvodů, proč se Evropská unie stala závislou na třetích zemích v klíčových oblastech jako energetika, digitální technologie nebo potravinářství. Španělské předsednictví nabízí dva způsoby řešení, a to jednak prostřednictvím podpory dokumentů, které posilují rozvoj strategických průmyslových odvětví a technologií v Evropě, rozšiřování a diverzifikaci jejích obchodních vztahů a posilování jejích dodavatelských řetězců. Druhým způsobem je návrh na komplexní strategii, která do budoucna zajistí hospodářskou bezpečnost a silné postavení EU ve světě.

Pokrok v oblasti ekologické transformace a přizpůsobení se změnám v oblasti životního prostředí

Úspěšně zvládnutá ekologická transformace je také jedním z faktorů který může snížit naši závislost na energiích a surovinách anaopak zvýšit konkurenceschopnost našich podniků a vytvořit téměř milion pracovních míst jen v tomto desetiletí. Proto chce Španělsko během svého předsednictví prosadit třeba reformu, týkající se trhu s elektřinou, ale také například plánuje podpořit inciativu Fit for 55, která usiluje o snížení čistých emisí skleníkový plynů alespoň o 55 % do roku 2030.

Prosazování větší sociální a ekonomické spravedlnosti

Do budoucna bude také nutné posílit společnou evropskou ekonomiku, aby byla schopná obstát ve světové konkurenci. Španělské předsednictví se proto bude zasazovat o zavedení minimálních a společných standardů v oblasti zdanění právnických osob, bojovat proti daňovým únikům, ale taktéž chtějí Španělé usilovat usilovat o řádnou revizi víceletého finančního rámce na období 2021-2027 a o odpovídající reformu fiskálních pravidel. V neposlední řadě chce také Španělsko upozornit na rozšíření práv pracovníků v několika oblastech a zranitelných skupin, jako jsou děti, ženy trpící násilím a osoby se zdravotním postižením.

Posílení evropské jednoty

Vzhledem k současné geopolitické situaci ve světě je potřeba, aby Evropská unie zůstala jednotná. Za účelem posílení integrace v rámci EU chce Španělsko hájit větší prohloubení vnitřního trhu, koordinovanější řízení migrace, jednotnou podporu Ukrajiny a celkově usilovat o rozvoj společné evropské identity a hodnot.

Více informací o předsednictví najdete na jeho oficiálních stránkách ZDE.

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality