V Polsku začal platit zákaz vjezdu pro ruské osobní automobily

V Polsku začal v neděli platit zákaz vjezdu pro všechny osobní automobily s ruskou poznávací značkou. Krok, který Varšava oznámila v sobotu, je v souladu s posledními sankcemi Evropské unie uvalenými na Rusko v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu. Podobná opatření v posledních dnech zavedlo i Finsko a pobaltské státy.

Zákaz vstoupil v platnost o půlnoci. Už dříve se týkal nákladních vozidel s ruskou poznávací značkou a polské úřady uvedly, že nyní se vztahuje na všechna ruská auta, ať už využívaná pro komerční účely, anebo soukromě. Nezáleží na tom, zda majitelem vozu je Rus, anebo občan jiné země.

„Platí zásada, že auto zaregistrované v Rusku nemá právo vjet do Polska,“ uvedl v sobotu ministr vnitra Mariusz Kamiński. Rusko označil za „hrozbu pro mezinárodní bezpečnost“.

Varšava tímto krokem reaguje na vyjádření Evropské komise, která v uplynulých dnech vyjasnila pravidla ohledně zákazu dovozu automobilů a osobních věcí z Ruska. Sankce se podle Komise vztahují na veškerá auta z Ruska, tedy i na ta, jimiž cestují lidé a která na území Evropské unie vstupují pouze dočasně. Důvodem je snaha zabránit obcházení sankcí.

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek