Dombrovskis: EU nechce přerušit vztahy s Čínou, i když se snaží snížit závislost

Evropská unie nemá v úmyslu přerušit vztahy s Čínou, i když podniká kroky ke snížení ekonomické závislosti a rizik. Na pekingské univerzitě Čching-chua to dnes řekl eurokomisař pro obchod Valdis Dombrovskis. Sedmadvacítka bude podle něj důraznější při prosazování spravedlivé hospodářské soutěže a hájení svých zájmů. Očekává se, že místopředseda unijní exekutivy své obavy probere s čínským vicepremiérem Che Li-fengem, uvedla agentura Reuters.

Ekonomické vazby Evropy s Čínou jsou hluboké, ale Čína by mohla pomoci snížit rizika, jak je vnímá EU, řekl Dombrovskis. „Nedostatek reciprocity a rovných podmínek ze strany Číny spolu s širšími geopolitickými změnami přiměly EU k větší asertivitě,“ dodal.

Evropská unie si dlouhodobě stěžuje na nedostatek rovných podmínek v Číně a na politizaci podnikatelského prostředí. Obavy se ještě zvýšily, když se Peking rozhodl navzdory válce na Ukrajině posílit vztahy s Moskvou.

Čína také letos představila nové zákony, například zákon o zahraničních vztazích, který varuje před jednáním poškozujícím čínské národní zájmy, nebo zákon proti špionáži, který zakazuje předávání informací souvisejících s národní bezpečností.

„Jejich nejednoznačnost dává příliš velký prostor pro výklad,“ konstatoval eurokomisař. „Evropské společnosti pak mají potíže s výkladem svých povinností ohledně dodržování předpisů. To je faktor, který výrazně snižuje důvěru podniků a odrazuje od nových investic v Číně,“ dodal.

Očekává se, že Dombrovskis při jednání s čínským vicepremiérem připomene nespokojenost EU s obchodní nerovnováhou. Obchodní deficit EU s Čínou se loni meziročně zvýšil téměř o 33 procent na 276,6 miliardy dolarů (6,3 bilionu Kč), ukazují čínské celní údaje. Čínská strana bude patrně po eurokomisaři požadovat, aby vysvětlil unijní strategii pro snižování rizik.

Podobně jako se Evropa odklání od ruské ropy, plynu a uhlí, vyhodnocuje EU i svou závislost na Číně, pokud jde o některé suroviny a komponenty. Unie posuzuje také faktory, které ovlivňují konkurenceschopnost některých čínských produktů na evropském trhu.

Evropská komise nedávno prohlásila, že zváží, zda zavést cla, aby ochránila evropské výrobce před záplavou levných čínských elektromobilů, které těží z podpory odvětví ze strany státu. EU tvrdí, že je otevřena hospodářské soutěži, včetně odvětví elektrických vozidel, ale že tato soutěž musí být spravedlivá. Čína to označila za ochranářský postoj.

Zdroj: ČTK

Sdílet tento příspěvek