Od roku 2001 se vždy 26. září slaví Evropský den jazyků. My jsme si tento svátek připomněli s předstihem již dnes. Letošní osmé třídy měly připravený doplňkový program z pardubického Eurocentra.
V letošním školním roce se pro žáky osmých ročníků otevřely druhé cizí jazyky – ruština a španělština, které tak doplnily hlavní cizí jazyk – angličtinu. Dnešní dvě vyučovací hodiny byly tématicky zaměřené na jazyky. V obecné rovině jsme se nejprve seznámili s jejich, pro některé žáky překvapujícím, celkovým počtem, který čítá až 7 tisíc jazyků, a také s 225 evropskými zástupci. Dotkli jsme se otázky jejich vzniku, zániku, rozmístění. Na území evropského světadílu byl žákům vysvětlen princip jazykových skupin.
Vedle důrazu na jednací jazyky EU se dnešním programem linula myšlenka rovnosti EU a to právě i jazykové. Letem světem jsme tak pomocí ukázek (slovem i písmem) nahlédli pod pokličku 24 jazyků. V některých případech bylo snadné jazyk správně zařadit, v některých případech skoro nemožné.
V druhé části programu žáci pracovali ve skupinách a soutěžili ve hře Riskuj. Zábavnou formou tak mohli zúročit nově získané informace. Pro výuku cizích jazyků je důležitá motivace a vědomí, že pro ně najdeme uplatnění v osobním i pracovním životě.
Mgr. Alena Srkalová, ZŠ Sezemice