Evropská komise představila sérii opatření, která mají pomoci členským státům vyhnout se nedostatku klíčových léků. Cílem je nedopustit, aby nastala situace jako loni v zimě, kdy nebyly některé léky dostupné. Jak dnes informovala komisařka odpovědná za zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidisová, klíčové je zejména vytvoření dobrovolného mechanismu solidarity mezi státy, který umožní vyměňovat si zásoby léků.
„Tento systém umožní členským státům upozornit na kritický nedostatek daného léku a ostatní zase budou moci naznačit, zda mají dostupné zásoby, které by mohly být přerozděleny,“ stojí v prohlášení Evropské komise.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) společně s členskými státy rovněž sestavuje seznam kriticky důležitých léků, které jsou nejvíce nezbytné, nebo u kterých hrozí, že jich bude nedostatek. Podle eurokomisařky by měl být dokončen ještě letos a bude na něm 100 až 350 léků.
V budoucnu by mělo nejspíš dojít i ke změně farmaceutické legislativy, která by výrobce léčiv zavázala, aby předem informovali o jakémkoli potenciálním nedostatku a sdělili, jaké budou jejich další kroky.
„Nedávný kritický nedostatek léků, včetně některých antibiotik loni v zimě, ukazuje, že pro řešení problémů s dodávkami i pro to, aby byly evropské dodavatelské řetězce léků z dlouhodobého hlediska odolnější, je třeba dále koordinovat potřebné kroky,“ říká Evropská komise ve svém prohlášení. Cílem dnešního sdělení je „zmírňovat kritický nedostatek léků na úrovni EU a předcházet mu“. Jak k tomu uvedla eurokomisařka Kyriakidisová, není možné, aby v roce 2023 v Evropě „neměli pacienti přístup k lékům, které potřebují“.
S výpadky léků má problém i Česká republika. Důvody jsou různé: u některých v posledních měsících chyběly účinné látky, jiným obaly, vliv měl i zvýšený výskyt respiračních onemocnění.
Zdroj: ČTK, Evropská komise
Foto: Unsplash