Ve dnech 19. a 20. října se v Lucemburku konalo zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci, na kterém ministři projednávali bezpečnostní dopady aktuální situace na Blízkém východě, stav schengenského prostoru, migraci či harmonizaci insolvenčního práva. Českou delegaci vedl ministr vnitra Vít Rakušan a náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
Čtvrteční zasedání bylo zahájeno Schengenskou radou, kdy ministři vnitra zhodnotili stav fungování schengenského prostoru s důrazem na aktuálně zavedená opatření na vnitřních hranicích a na prevenci přeshraniční trestné činnosti, zejména převaděčství migrantů. V souvislosti se zvýšeným výskytem nelegálně migrujících osob se ministr vnitra Vít Rakušan na okraj Rady sešel s německou ministryní vnitra Nancy Faeser, se kterou jednal o aktuální situaci na česko-německých hranicích, kde byly v posledních dnech dočasně zavedeny hraniční kontroly. „Ačkoliv opatření chápu, ostatně sami jsme podobné zavedli i na česko-slovenské hranici, apeloval jsem na to, aby kontroly co nejméně komplikovaly život českým občanům, kteří tuto hranici musejí překračovat třeba za prací,“ uvedl Rakušan, který se rovněž vyslovil pro zrychlení návratové politiky neúspěšných žadatelů o azyl.
Na základě prezentace agentury eu-LISA ministři vnitra potvrdili nový harmonogram implementace programu interoperability informačních systémů EU, které členské státy používají v boji proti trestné činnosti, při kontrole hranic a řízení migračních toků. Mezi aktuálně využívané systémy patří zejména databáze otisků prstů žadatelů o azyl Eurodac a Schengenský informační systém (SIS), který slouží ke sdílení informací v oblasti správy vnějších hranic. Na podzim 2024 je plánováno spuštění nového Systému vstupu/výstupu, který nahradí ruční razítkování cestovních pasů formou elektronické registrace. Na jaře 2025 má být dále zprovozněn systém ETIAS, který bude evidovat cestovní povolení státních příslušníků třetích zemí nepodléhajících vízové povinnosti.
Na pracovním obědě ministři debatovali o bezpečnostních důsledcích aktuální situace na Blízkém východě. Jednotlivé členské státy informovaly o přijatých opatřeních a zároveň se shodly na významu pokračujícího sdílení informací mezi bezpečnostními službami a policejními sbory států Unie.
Odpolední blok byl věnován především diskusi ministrů vnitra o vnější dimenzi migrace. Evropská komise informovala o svých jednáních v Gambii a Mauritánii s tím, že je třeba uplatňovat princip „more for more“. Komise dále avizovala pokračování jednání s Tureckem a poukázala na právě vydaný Akční plán EU pro východní Středomoří. V rámci stručného a faktického bodu k Paktu o migraci a azylu poskytlo španělské předsednictví aktuální informace o probíhajících trialozích o legislativních návrzích, které jsou součástí Paktu.
Předsednictví dále informovalo ministry o aktuálním stavu revize rozhodnutí o mechanismu civilní ochrany Unie. Revize má umožnit prodloužení přechodného období rescEU nad rámec stávajícího časového rámce, tedy do konce roku 2027. S ohledem na nárůst teroristických a násilných extremistických skupin, které se pokoušejí verbovat a radikalizovat nezletilé, si ministři rovněž krátce vyměnili názory na možné další kroky v prevenci radikalizace nezletilých na internetu.
V pátek se zasedání Rady zaměřilo na agendu spravedlnosti, delegaci České republiky vedl náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák. Diskuze se zaměřila zejména na justiční spolupráci s Latinskou Amerikou v otázkách boje proti organizovanému zločinu, řešení beztrestnosti zločinů páchaných v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině či na harmonizaci oblasti insolvenčního práva.
„Dnes jsme se v Lucemburku zabývali mimo jiné návrhem směrnice o harmonizaci některých aspektů insolvenčního práva. Návrh by měl přispět k podpoře přeshraničních investic tím, že stanoví společné normy pro účinná insolvenční řízení. Konkrétně jsme se věnovali především otázce vylučovacích žalob a efektivní ochrany majetkové podstaty před neoprávněným vyvedením majetku před zahájením insolvenčního řízení.“
Karel Dvořák, náměstek ministra spravedlnosti
V rámci zasedání se konalo také bilaterální jednání náměstka ministra spravedlnosti Karla Dvořáka s německou státní tajemnicí ministerstva spravedlnosti Angelikou Schlunck. „Na bilaterálním jednání se zástupci Německa jsme projednali pozice Česka a Německa k aktuálně projednávané evropské legislativě. A dohodli jsme pravidelnou spolupráci a setkávání na úrovni obou ministerstev,“ uvedl po jednání Dvořák.
Zdroj: Rada EU, Ministerstvo spravedlnosti ČR