V Bruselu dnes začíná zasedání Evropské rady zaměřené na situaci v Izraeli, Ukrajinu nebo revizi víceletého finančního rámce

Lídři EU budou na dvoudenním jednání diskutovat o situaci v Izraeli po teroristických útocích hnutí Hamás ze 7. října, vývoji aktuální situace na Ukrajině, revizi víceletého finančního rámce na roky 2021-2027 a vnější dimenzi migrace. Druhý den se zaměří také na opatření na podporu odolnosti a konkurenceschopnosti EU a proběhne zasedání eurosummitu v rozšířením formátu. Českou republiku bude zastupovat předseda vlády Petr Fiala.

V rámci diskuze o situaci na Blízkém východě navážou lídři na mimořádné videokonferenční jednání Evropské rady ze 17. října, na kterém hlavy států EU odsoudili bezprecedentní teroristické útoky Hamásu proti Izraeli a jeho obyvatelům a vyjádřili plnou solidaritu s izraelským lidem.

Co se týče otázky Ukrajiny, Evropská rada zhodnotí vývoj aktuální situace v zemi, zopakuje závazek všestranné pomoci a bude diskutovat o aspektech finanční, vojenské a humanitární podpory jak v krátkodobém, tak dlouhodobém měřítku. Klíčová bude příprava Ukrajiny na zimu, především v kontextu očekávaných útoků Ruska na energetickou infrastrukturu.

Vůbec poprvé si lídři EU vymění názory na revizi víceletého finančního rámce na roky 2021-2027. Naopak tradičním tématem bude migrace a zejména její vnější rozměr, kdy Evropská rada naváže na strategickou diskusi ze svých minulých zasedání. V otázce podpory odolnosti a konkurenceschopnosti EU se pak hlavy států zaměří zejména na opatření v oblasti energetické a průmyslové politiky. Na okraj debaty o ekonomice proběhne také zasedání eurosummitu, který prodiskutuje hospodářskou situaci.

Sdílet tento příspěvek