Evropská unie navýší humanitární pomoc pro Pásmo Gazy o dalších 25 milionů eur

Evropská unie navýší humanitární pomoc pro Pásmo Gazy o dalších 25 milionů eur, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Již v říjnu šéfka unijní exekutivy informovala o ztrojnásobení humanitární pomoci pro civilisty v Gaze na 75 milionů eur, s nynějšími 25 miliony eur tak celková částka činí 100 milionů eur.

„Jsme povinni udělat vše, co je našich silách, abychom ochránili civilisty, kteří mohou být v ohrožení. Dnes mohu oznámit, že navyšujeme humanitární pomoc pro Gazu o dalších 25 milionů eur. Celková humanitární pomoc tak činí 100 milionů eur,“ uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen.

Jak Ursula von der Leyen prostřednictvím sociální sítě X rovněž informovala, o situaci v regionu hovořila s egyptským prezidentem. „Poděkovala jsem mu za to, co Egypt dělá při distribuci humanitární pomoci Gaze a při pomoci dostat evropské občany z Gazy,“ uvedla s tím, že se s Abdalem Fattahem Sísím shodli na „důležitosti ochrany civilních životů, respektování mezinárodního a humanitárního práva a zajištění toho, aby nebyli Palestinci vysídleni z Gazy“. „Dospěli jsme k závěru, žena Blízkém východě je potřeba trvalý mír založený na dvoustátním řešení,“ dodala šéfka Evropské komise.

Jak již dříve von der Leyen v souvislosti s pomocí Pásmu Gazy zdůraznila, Evropská komise si musí být jista, že se pomoc dostane k těm, kteří ji opravdu potřebují. Země EU od 7. října, kdy hnutí Hamás vládnoucí v Pásmu Gazy zaútočilo na Izrael, vedou spory, zda pokračovat v pomoci na palestinská území. Některé mají obavy, že se pomoc dostane do rukou Hamásu, který EU pokládá za teroristickou organizaci.

Zdroj: ČTK

Sdílet tento příspěvek