Evropské hlavní město kultury Budějovice chystá příští rok divadelní festival

V Českých Budějovicích se příští rok odehraje divadelní festival Jižní Svéráz. Propojí Jihočeské divadlo i Divadlo Continuo. Rozjede se i projekt Skateholders, který vytvoří prostor pro městské venkovní sporty. Jde o akce spjaté s titulem Evropské hlavní město kultury (EHMK), jímž budou České Budějovice v roce 2028. Na setkání to v úterý řekli zástupci ústavu České Budějovice – Evropské hlavní město kultury 2028. Hrubý odhad nákladů na všechny akce EHMK včetně investic do kulturních staveb je 850 milionů Kč, řekl dnes ČTK jihočeský hejtman a budějovický radní Martin Kuba (ODS).

„Bude to velká, kulturní a umělecká nálož všeho možného druhu, která nebude zůstávat jenom v domech, ale bude se dostávat mezi lidi, bude se společností prolínat. A bude se snažit vytvořit prostor nejen pro to, aby tady mohli tvořit umělci, ale aby mohli tvořit i obyvatelé Budějovic i celé České republiky,“ řekla k dění Veronika Láchová, ředitelka ústavu České Budějovice – Evropské hlavní město kultury 2028. Láchová působila šest let jako ředitelka České federace potravinových bank, pracovala i jako produkční filmového festivalu Voda, moře, oceány.

Festival Jižní Svéráz se bude konat jednou za dva roky. Příští rok to bude největší veřejná akce pod hlavičkou EHMK. Propojí Jihočeské divadlo, Rezi.dance Komařice a soubor Continuo. Naplno začne také projekt Skateholders. Chce vytvořit prostor pro městské venkovní sporty. Vznikne i skateboardový vzdělávací program s důrazem na lepší integraci dětí a mládeže ze sociálně znevýhodněných rodin, vyplývá z podkladů na webu. V roce 2024 se v Českých Budějovicích také otevře nový dům pro tvůrčí pobyty umělců.

Řadu akcí chystají pořadatelé na rok 2028. Na Senovážném náměstí by měla otevřít nová budova Alšovy jihočeské galerie, v plánu je i výstava Hervého Tulleta v nové galerii zaměřené na malé děti. Jiná výstava Moje hokejová rodina oslaví 100 let budějovického hokeje. Festival Mosty nabídne současný cirkus, divadla se potkají na festivalu Jižní svéráz i při akci Krajina příběhů. Organizátoři počítají také s městskými slavnostmi. Všechny aktivity popsali pořadatelé na webu. Po městě vzniknou různá kulturní místa zvaná hotspoty, třeba na nábřeží.

Odhad nákladů je zhruba 850 milionů Kč. Ministerstvo kultury dá půl miliardy, město přes 200 milionů, Jihočeský kraj kolem 150 milionů, řekl hejtman.

„V druhé verzi (přihlášky) jsme přesunuli víc peněz do tvrdých infrastrukturních projektů, které zůstanou odkazem EHMK, aby se všechny peníze neutratily za měkké akce. Je to kombinace peněz z města, kraje a z ministerstva kultury (MK), protože se mi podařilo domluvit s panem ministrem (Martinem) Baxou, že nám ministerstvo přispěje na organizaci 500 milionů korun. Peníze jsou rozdělené tak, že 300 milionů by mělo být na infrastrukturní projekty – na kulturní dům Slavie a novou budovu Alšovy jihočeské galerie – a 200 milionů do měkkých projektů,“ řekl Kuba.

Měkké projekty, tedy kulturní akce, vyjdou zhruba na půl miliardy. Bývalí budějovičtí zastupitelé se zavázali, že město bude postupně zvyšovat výdaje na kulturu až na devět procent rozpočtu. Budějovice mají letos vyrovnaný rozpočet, příjmy a výdaje jsou shodně 3,5 miliardy korun.

EU pro každý rok vybírá tři města, jež titul ponesou. Pro rok 2028 to budou České Budějovice, druhé město bude ve Francii, která vybírá ze čtyř měst, vítěz by měl být známý v prosinci. Třetím evropským kulturním městem bude v roce 2028 Skopje v Severní Makedonii.

Zdroj: ČTK
Foto: c-budejovice.cz

Sdílet tento příspěvek