Startuje největší český festival kosmického průmyslu Czech Space Week

Již v sobotu odstartuje šestý ročník největší akce zaměřené na kosmický průmysl v Česku. Program celého týdne bude nabitý nejnovějšími informacemi z odvětví, prezentacemi novinek a zajímavými hosty. Kosmický týden je určen pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny fanoušky vesmíru a potrvá od 25. listopadu do 2. prosince 2023. Součástí Czech Space Weeku budou také tradiční EUSPA Open Days.

Festival odstartuje dvoudenní workshop analogových misí, které simulují podmínky panující ve vesmíru tady na Zemi. Akce se bude konat od 25. do 26. listopadu v Brně. Kromě informací z přednášek si návštěvníci odnesou i zážitek v podobě návštěvy jeskyně Výpustek. Ta je jednou z vybraných lokací v Česku pro možný nácvik analogových misí.

Hlavní událostí festivalu Czech Space Week bude dvoudenní akce Space2Business, která se uskuteční 28. a 29. listopadu rovněž v Brně. Tradiční průmyslové dny se zaměří na spolupráci mezi státy Visegrádské čtyřky. Festival přivítá také zástupce firem z Estonska, Litvy, Lotyšska, Rumunska a Slovinska. Průmyslové dny se ponesou v duchu mezinárodního networkingu, informačně nabitých panelových diskuzí i prezentací jednotlivých kosmických firem, u kterých si mohou například studenti domluvit první stáže.

Součástí programu Space2Business bude také studentský veletr Space Job Fair, na kterém budou studentům firmy a instituce představovat konkrétní pracovní nabídky. Zájemci tak získají unikátní příležitost setkat se s manažery firem a domluvit si budoucí stáže nebo přímo zaměstnání. O příležitostech a pracovním uplatnění v kosmickém průmyslu se studenti dozví více informací také na akci Příští zastávka vesmír, kterou pořádá Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy Planetum.

Součástí Czech Space Weeku budou také tradiční EUSPA Open Days, které nechají veřejnost nahlédnout do dění české pobočky Agentury Evropské unie pro kosmický program.

V neposlední řadě bude konference Czech Space Week patřit také úspěšným ženám, které se prosadily v kosmickém průmyslu. O tom, jak se jim podařilo prorazit v na první pohled čistě mužském světě, budou vyprávět na panelové diskusi Space4Women. Na akci vystoupí Kimberly Sofge, projektová manažerka mise LUGO ve společnosti TRL Space, Ludivine Leger, strukturální analytička z OHB Czechspace, Daniela Jovic, odbornice v oblasti prodeje a marketingu ve společnosti Spacemanic a Lucie Fojtová, projektová a programová manažerka z Hvězdárny a planetária Brno.

Festival pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy Planetum a dalšími partnery.

Celý program je k dispozici na stránkách www.czechspaceweek.com.

Zdroj: Czech Space Week, EUSPA
Ilustrační foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek