Listopad byl nejteplejší v historii, rekordní bude i rok 2023, uvedl Copernicus

Letošní listopad byl šestým měsícem v řadě, který překonal teplotní rekord a historicky nejteplejší bude i celý letošní rok. Uvedla to dnes meteorologická služba Evropské unie Copernicus.

Jedenáctý měsíc roku podle jejích údajů překonal dosud nejteplejší listopad roku 2020 o 0,32 stupně Celsia. Období od ledna do listopadu pak bylo proti dosud teplotně rekordnímu roku 2016 teplejší o 0,13 stupně Celsia.

Průměrná listopadová teplota u zemského povrchu byla 14,22 stupňů Celsia, což je o 0,85 stupně více, než činí průměr posledních tří desetiletí 1991 až 2020. Podle meteorologů z unijní služby je již velmi nepravděpodobné, že by v prosinci klesly teploty natolik, aby se letošek nestal nejteplejším rokem.

„Poslední půlrok byl opravdu šokující. Vědcům již docházejí přídavná jména, kterými by to popsali,“ uvedla zástupkyně šéfa služby pro klimatickou změnu Samantha Burgessová.

Ve srovnání s předindustriální dobou, kterou klimatologové používají k dokreslení globálního oteplování, byl letošní listopad teplejší o 1,75 stupně než jedenáctý měsíc v letech 1850 až 1900. Období od ledna do listopadu pak překonalo stejný úsek roku ze zmíněné éry o 1,46 stupně.

Zdroj: ČTK

Foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek