Oslavte Vánoce s Eurocentrem Karlovy Vary

Je tu první prosincový týden a začal také advent, tak je nejvyšší čas na vánoční tradice. Ty české všichni dobře známe, ale jak slaví Vánoce naši evropští sousedé? To Vám prostřednictvím adventního setkání a dalších aktivit představí Eurocentrum Karlovy Vary.

Mnozí z vás od jara do podzimu pohodlně cestují za prací, studiem nebo jen tak za poznáním do různých evropských zemí, protože díky Evropské unii na to stačí jen občanský průkaz. Ale o Vánocích je většina z nás doma a vánoční zvyky, tradice, ale i různé vánoční pokrmy z ostatních evropských států už tak známé nejsou. I ve vánočním čase platí motto Evropské unie „Jednotní v rozmanitosti“. Všichni ho trávíme se svými blízkými, odpočíváme, slavíme a vítáme nový rok, i když to děláme rozmanitými způsoby.

V Eurocentru Karlovy Vary je naší tradicí prosincový kvíz o vánočních evropských zvycích a jídlech. Najdete ho přímo na webu Eurocentra. Můžete si tipnout, kdo nosí dárečky ve Francii a jaké vánoční moučníky jedí v Itálii nebo Německu. Vezměte si k němu kávu nebo svařák a teplou deku a pusťte si třeba výběr evropských vánočních písní, který vytvořili kolegové z Euroskopu na platformě Spotify. Ze správných kvízových odpovědí vylosujeme 2 výherkyně nebo výherce ve 2 kolech – do 15. 12. a do 31. 12. 2023. Soutěžící od nás dostanou knihu nebo deskovou hru a ti z 1. kola ji dostanou ještě pod stromeček. Nápovědu najdete třeba v našem článku zde.

Také jsme přichystali poslední akci tohoto roku Andělské Vánoce na sobotu 9. prosince, kde se můžeme setkat osobně. Sobotní adventní setkání jsme připravili spolu s naším tradičním partnerem Krajskou knihovnou Karlovy Vary . Od 10 do 18 hodin budou v knihovně probíhat vánoční trhy s kulturním programem a tvořením a my u toho nebudeme chybět. Vybere si určitě každý, nikdo neodejde s prázdnou a program bude následující:

Celou sobotu 9. prosince budou v krajské knihovně probíhat vánoční trhy s kulturním programem. Vybere si určitě každý, nikdo neodejde s prázdnou a program bude následující:

  • 10:30     Vánoční zvyky v Evropě – povídání a soutěže o vánočních tradicích v Evropě – přednáška Eurocentra Karlovy Vary
  • 11 – 12   Vystoupení pěveckého sboru ZUŠ Antonína Dvořáka „Zpíváme s radostí“ pod vedením Heleny Tašnerové
  • 12 – 16   Tvořivá dílna – vánoční dekorace, hvězdy, andělé a jiné tvoření s Romankou
  • 14 – 15   Vánoční a jiné písně s flašinetem – Eva Haufová
  • 15:30     Vánoční zvyky v Evropě – povídání a soutěže o vánočních tradicích v Evropě – přednáška Eurocentra Karlovy Vary
  • 16 – 17  Vánoční a jiné písně s kytarou – hrají členové kytarového klubu Krajské knihovny KV „Hrajeme na kytaru s Renatou“

V průběhu celé akce bude v knihovně občerstvení a kavárenské posezení u vánočního čaje, kávy nebo svařáku. Připraveny budou vánoční dárky pro návštěvníky pod vánočním stromkem, každý si může něco odnést. Kdo bude chtít, může si vyzkoušet jaké je hraní na flašinet (od 11 do 16 hodin). Ve vánočním foto koutku si můžete udělat krásnou památku na Vánoce nebo vytvořit originální vánoční přání pro své známé. K vidění bude i výstava andělů a betlémů v hale knihovny.

Budeme se těšit na viděnou!

Autorka: Jana Michková, Eurocentrum a Europe Direct Karlovy Vary

Foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek