Evropská komise chce doporučit snížení emisí o 90 procent do roku 2040

Evropská komise se chystá doporučit, aby si Evropská unie stanovila za cíl snížení emisí skleníkových plynů o 90 procent do roku 2040 ve srovnání s rokem 1990. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na dobře informované zdroje.

Stanovení dílčího cíle má zajistit dosažení hlavního deklarovaného cíle sedmadvacítky dosáhnout do roku 2050 takzvané uhlíkové neutrality. V současnosti má EU také cíl snížit množství emisí o 55 procent do roku 2030 oproti roku 1990. Cíl pro rok 2040 má překlenout mezeru mezi stávajícími cíli, píše Reuters.

S vyhlídkou na červnové volby do Evropského parlamentu má nový cíl otestovat politickou vůli pokračovat v ambiciózní zelené agendě EU, pokračuje Reuters. Některé vlády a průmyslová odvětví přitom od těchto plánů upouští v obavě z nákladů, a to i přesto, že klimatická změna napříč Evropou způsobuje stále ničivější vedra, záplavy a lesní požáry.

Evropská komise představí doporučení na 90procentní snížení emisí k roku 2040 dne 6. února, řekly zdroje Reuters. Prezentace má ukázat narůstající náklady, které klimatická změna způsobuje Evropě, a přínosy, které by mohla redukce emisí o 40 procent do roku 2040 mít, včetně osekání výdajů Evropy za dovážená fosilní paliva.

Podle Reuters bude už na příští komisi, která vznikne po červnových eurovolbách, aby vypracovala konečný návrh, jímž by byl cíl uzákoněn. Předchozí klimatické cíle EU přitom vyžadovaly jednomyslné schválení šéfy unijních států a vlád.

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek