Týdenní přehled dění v institucích EU 22. – 29. ledna 2024

Přinášíme přehled aktuálního dění v institucích EU v týdnu 22. do 29. ledna 2024. Nadcházející jednání, návrhy evropských nařízení a směrnic a projednávaná legislativa. To nejdůležitější z programu institucí EU na jednom místě!

RADA EU

Na Radě pro zahraniční věci proběhne tradiční diskuze o všech aspektech ruské agrese vůči Ukrajině s důrazem na připravované bezpečnostní závazky EU pro Ukrajinu a aktivity v rámci mírového plánu prezidenta Zelenského. Zúčastnit by se měl již tradičně ukrajinský ministr zahraničí D. Kuleba. Opětovně proběhne také diskuze o situaci na Blízkém východě, která se zaměří na otázky řešení budoucího uspořádání po skončení konfliktu, sankce vůči Hamásu a možná opatření vůči násilným osadníkům na Západním břehu, situaci misí EU či širší dopady konfliktu včetně situace v Rudém moři. Očekává se účast ministrů států z regionu Blízkého východu. V rámci aktuálních otázek proběhne krátká diskuze o situaci v Arménii a Ázerbájdžánu. Rada by měla přijmout závěry k prioritám EU pro lidskoprávní fóra OSN v roce 2024. Delegaci ČR na jednání povede ministr zahraničí J. Lipavský.

Neformální zasedání ministrů obchodu se koná v netradičním lednovém termínu z důvodu přípravy pozice EU pro jednání 13. ministerské konference WTO (MK 13), která proběhne ve dnech 26. až 29. února 2024 v Abú Dhabí. Cílem Rady pro tudíž zejména diskuze o prioritách a redlines EU pro nadcházející jednání, a to na základě již vydaných návrhů rozhodnutí Rady o pozicích EU k rozhodnutím MK13 s právním účinkem (tzv. omnibus) a dále také na základě dvojích návrhů závěrů Rady (jedny budou vydány při zahájení MK 13, druhé pak při jejích skončení). Dalším tématem neformálního zasedání bude otevřená strategická autonomie a proběhne oběd ministrů za účasti předsedy výboru EP pro mezinárodní obchod (INTA) B. Langeho. Delegaci ČR na neformální jednání ministrů povede vrchní ředitel D. Müller.

Na programu zasedání Rady AGRIFISH je představení priorit BE PRES, diskuze o zemědělských otázkách v obchodní agendě a strategický dialog o budoucnosti zemědělství v EU. Komise představí návrh k monitoringu lesů. Na programu je několik bodů Různé: lotyšský bod k ruským dovozům, rakouský bod k roli SZP v produkci kvalitních potravin, portugalský bod k water resilience, nizozemský bod k alternativním hnojivům, finský bod k problematice ochrany šelem, polský bod k problematice prodloužení liberalizace obchodu s UA a český bod k monitoringu zemědělské půdy. Delegaci povede ministr M. Výborný.

Neformální zasedání ministrů vnitra proběhne dne 25. ledna. Na agendě je strategická diskuse k migraci (včetně institutu dočasné ochrany), potírání organizovaného zločinu (s důrazem na narkoobchod) a dopady zneužívání umělé inteligence ze strany zločineckých organizací na vymáhání práva. Delegaci ČR povede ministr vnitra V. Rakušan. Radě bude dne 24. ledna předcházet oficiální spuštění iniciativy European Ports Alliance v Antverpách.

Jednání ministrů spravedlnosti proběhne v pátek 26. ledna, tematicky naváže na předchozí jednání ministrů vnitra diskuzí k justiční reakci na organizovaný zločin související s drogami na úrovni EU. Jako obědové téma byl zvolen přístup k regulaci prostituce. Delegaci ČR povede náměstek ministra spravedlnosti K. Dvořák.

Na první Radě pro obecné záležitosti během BE PRES proběhne nejprve prezentace priorit nového předsednictví. Komise následně představí balíček na ochranu demokracie. Dále proběhne specifická diskuze k národním kapitolám každoroční zprávy Evropské komise o stavu právního státu. V roli hodnocených států bude Španělsko, Francie, Chorvatsko a Itálie. Během oběda ministři prodiskutují přípravy na nadcházející evropské volby a možné kroky ke zvýšení volební účasti. V rámci bodu různé německá a slovinská delegace představí non paper s návrhem na zvýšení efektivity procesu integrace kandidátských států do EU. ČR bude na jednání zastupovat ministr pro evropské záležitosti M. Dvořák.

COREPER

  • Nařízení o zákazu produktů pocházejících z nucené práce na trhu unie (mandát pro vyjednávání s EP)
  • Nařízení o dobách řízení a odpočinku v odvětví příležitostné osobní dopravy (mandát pro vyjednávání s EP)
  • Směrnice o zlepšení pracovních podmínek při práci prostřednictvím digitálních pracovních platforem (příprava na trialog)
  • Nařízení o Evropském prostoru pro zdravotní data – EHDS (příprava na trialog)
  • Směrnice o čištění městských odpadních vod (příprava na trialog)
  • Nařízení, pokud jde o zpřísnění výkonnostních norem pro emise CO2 pro nová těžká vozidla a začlenění povinností vykazovat údaje (zpráva o výsledku trialogu)
  • Nařízení/ akt o průmyslu pro nulové čisté emise, NZIA (zpráva o výsledku trialogu)
  • Nařízení/ akt o gigabitové infrastruktuře, GIA (příprava na trialog a zpráva o jeho výsledku)
  • Směrnice zavádějící evropský průkaz pro osoby se zdravotním postižením a evropský parkovací průkaz (zpráva z průběhu neformálního trialogu)
  • Nařízení, pokud jde o digitální označování hnojivých výrobků EU (zpráva o výsledku trialogu)
  • Revize směrnice o kvalitě vnějšího ovzduší (zpráva o výsledku trialogu)
  • Nařízení k rámci pro certifikaci pohlcování uhlíku (zpráva o výsledku trialogu)
  • Mimořádné zasedání Evropské rady dne 1. února 2024 v Bruselu (příprava)
  • Zasedání Rady pro obecné záležitosti dne 29. ledna 2024 v Bruselu (příprava)
  • Meziinstitucionální orgán pro etiku (principiální dohoda)
  • Nařízení, kterým se zřizuje nástroj pro reformy a růst pro západní Balkán (dosavadní pokrok a pokyny pro další práci)
  • Nařízení, kterým se zřizuje nástroj pro Ukrajinu (zpráva o pokroku)
  • Nařízení, kterým se zřizuje platforma strategických technologií pro Evropu (STEP) (zpráva o pokroku)
  • Rozhodnutí a nařízení Rady o zmrazených aktivech ruské centrální banky a možnosti jejich využití na podporu obnovy Ukrajiny (příprava přijetí)
  • Rada EU-USA pro obchod a technologie (Washington, 30. ledna 2024), (výměna názorů)
  • Nařízení o účinné koordinaci hospodářských politik a mnohostranném rozpočtovém dohledu (zpráva o výsledku trialogu)

EVROPSKÝ PARLAMENT

V týdnu od 22. do 26. 1. se uskuteční zasedání výborů a miniplenární zasedání v Bruselu.

Výběr z programu jednání výborů a z miniplenární zasedání EP:

  • Prezentace priorit belgického předsednictví ve výborech ECON a ITRE (téma telekomunikace, digitální agenda, výzkum, vesmír a energetika).
  • Prezentace priorit belgického předsednictví ve výborech ITRE (téma průmysl), EMPL, LIBE (téma justice), REGI a TRAN (téma dopravy a turismu).
  • Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) – diskuse s komisařkou pro vnitřní věci Ylvou Johansson o aktuálním stavu memoranda o porozumění mezi EU a Tuniskem v oblasti azylu a migrace
  • Společné zasedání Výboru pro ústavní záležitosti (AFCO) a Výboru pro zahraniční věci (AFET) – hlasování o přijetí zprávy P. Auštrevičiuse (Renew, LT) a Pedra Silvy Pereiry (S&D, PT) o prohlubování integrace EU s ohledem na budoucí rozšíření.
  • Podvýbor pro obranu a bezpečnost (SEDE) – debata s generálním ředitelem Evropské obranné agentury Jiřím Šedivým na téma aktualizace plánu rozvoje schopností a koordinovaného výročního hodnocení obrany.
  • Prezentace priorit belgického předsednictví ve výborech ENVI (téma životní prostředí), CULT (téma vzdělání a sport); JURI, DEVE, FEMM, IMCO a INTA.
  • Výbor pro životní prostředí (ENVI) – stanovisko k návrhu na získání výnosnějších plodin prostřednictvím tzv. nových genomických technik (NGT).

Připomínka obětí holocaustu formou miniplenárního zasedání EP v Bruselu.

EVROPSKÁ KOMISE

Kolegium Komise zasedne dne 24.1. v Bruselu

Na programu kolegia figurují následující body:

  • Balíček k ekonomické bezpečnosti /V. Dombrovskis, M. Vestager/
  • Balíček k umělé inteligenci /T. Breton, M. Vestager/
  • Revize směrnice o evropské radě zaměstnanců /N. Schmit, V. Dombrovskis/

PT RHSD PRO EU

Jednání dne 29. ledna 2023

I/ K PROJEDNÁNí

  1. Příprava mimořádného zasedání Evropské rady dne 1. února 2024 v Bruselu

II/ PRO INFORMACI

  1. Průběh a výsledky Evropské rady ve dnech 14. a 15. prosince 2023 v Bruselu
  2. Informace o přípravě Národního programu reforem ČR 2024
  3. Národní konvent o EU
  4. Aktuální dění v otázce implementace výstupové dohody a dohody o obchodu a spolupráci mezi EU a UK
  5. Revize statutárních dokumentů Výboru pro EU

III/ RŮZNÉ

Autor: Úřad vlády ČR

Sdílet tento příspěvek