Evropská centrální banka loni v důsledku zvýšení úroků vykázala první ztrátu za téměř 20 let

Evropská centrální banka vykázala za loňský rok první ztrátu za téměř 20 let. Zvýšení jejích úrokových sazeb v rámci boje proti inflaci totiž vedlo k nárůstu úrokových nákladů. ECB dnes oznámila, že loňská ztráta činila 1,3 miliardy eur po uvolnění 6,6 miliardy eur z rezerv na krytí finančních rizik. Bez zahrnutí uvolněných rezerv činila ztráta 7,9 miliardy eur, takže dosáhla rekordní úrovně, napsala agentura Reuters.

„Ztráta, která následovala po téměř dvou desetiletích značných zisků, odráží roli a nezbytné měnověpolitické kroky Eurosystému při plnění jeho prvořadého mandátu udržovat cenovou stabilitu, a nemá žádný vliv na jeho schopnost provádět účinnou měnovou politiku,“ uvedla ECB v tiskové zprávě. Eurosystém tvoří centrální banky členských zemí eurozóny, tedy států, které používají společnou měnu euro.

ECB upozornila, že nárůst úrokových výnosů u jejích aktiv byl méně výrazný než nárůst úrokových nákladů, protože tato aktiva mají z velké části fixní úrokové sazby a dlouhou splatnost. „ECB bude v nejbližších letech pravděpodobně vykazovat ztráty, ale následně by se měla vrátit k vytváření dlouhodobějších zisků,“ dodala.

Čisté úrokové náklady ECB vloni dosáhly téměř 7,2 miliardy eur, zatímco předloni centrální banka vykázala čisté úrokové příjmy 900 milionů eur. ECB předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat pod kontrolu inflaci, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Předpokládá se, že v letošním roce ECB zahájí snižování úroků.

Depozitní sazba, za kterou si mohou komerční banky u ECB bezpečně uložit přebytečné peníze, v současnosti činí rekordní čtyři procenta. Před zahájením zvyšování úroků v červenci 2022 činila depozitní sazby minus 0,5 procenta, takže komerční banky musely za uložení svých peněz u ECB platit.

Zdroj: ČTK, Unsplash

Sdílet tento příspěvek