Čtyřicet zemí, včetně všech členů EU, vyzvalo k vyšetření smrti Navalného

Skupina 40 zemí, včetně všech 27 členských států Evropské unie, dnes na půdě Rady OSN pro lidská práva v Ženevě vyzvala Rusko, aby umožnilo nezávislé mezinárodní vyšetřování okolností smrti ruského opozičního politika Alexeje Navalného ve vězení. Výzvu tlumočila jménem zemí, mezi nimiž jsou i USA, Kanada, Británie či Ukrajina, šéfka unijní delegace v OSN Lotte Knudsenová, informovala agentura Reuters.

„Jsme pobouřeni smrtí ruského opozičního politika Alexeje Navalného, za kterou nese poslední odpovědnost prezident (Vladimir) Putin a ruské úřady,“ řekla Knudsenová. „Rusko musí povolit nezávislé a transparentní mezinárodní vyšetřování okolností jeho náhlé smrti,“ dodala Knudsenová.

Navalnyj, který byl nejvytrvalejším Putinovým kritikem uvnitř Ruska, zemřel 16. února v trestanecké kolonii za polárním kruhem. Mnozí jeho podporovatelé tvrdí, že byl zavražděn. Kreml odmítá, že by měl jakýkoli podíl na smrti opozičního vůdce, který byl pohřben v pátek v Moskvě.

EU už v únoru vyzvala Moskvu, aby povolila nezávislé a transparentní mezinárodní vyšetřování opozičníkovy smrti, Kreml to odmítl. Ruský vyšetřovací výbor oznámil, že zahájil procedurální vyšetřování Navalného smrti.

Zdroj: ČTK, Profimedia

Sdílet tento příspěvek