Von der Leyen má oficiální nominaci EPP pro souboj o další mandát

Stávající šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes získala oficiální nominaci Evropské lidové strany (EPP) pro kandidaturu na druhý mandát v čele unijní exekutivy. Německou dnes političku na stranickém kongresu v Rumunsku podpořilo 400 delegátů evropských lidovců. Proti jich bylo 89, uvedla agentura Reuters.

Priority a hlavní výzvy pro další pětileté období jsou válka na Ukrajině, krize v Pásmu Gazy, nestabilita na Blízkém východě a vzestup Číny, řekla podle Reuters von der Leyenová účastníkům kongresu EPP.

EPP je v současné době největší politickou skupinou v Evropském parlamentu. Z českých politických subjektů jsou jejími členy KDU-ČSL a TOP 09 a hnutí STAN.

V předvolebních průzkumech zatím EPP jasně vede a na předsedu EK je zpravidla navrhován kandidát z frakce, která získala nejvíce hlasů. Existuje tedy velká šance, že von der Leyenová bude moci ve funkci zůstat, poznamenává agentura DPA.

V polovině února von der Leyenová získala jednomyslnou nominaci své domovské strany, německé Křesťanskodemokratické unie (CDU). Jméno nového šéfa či šéfky komise na dalších pět let bude jasné po červnových volbách do Evropského parlamentu a následných politických vyjednáváních a personálním obsazení klíčových unijních postů.

Zdroj: ČTK, Evropská komise

Sdílet tento příspěvek