Námořní humanitární koridor do Pásma Gazy začne dle von der Leyen fungovat o víkendu

Již tento víkend by měl začít fungovat námořní humanitární koridor do Pásma Gazy, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při návštěvě Kypru. Humanitární situace v Pásmu Gazy je podle šéfky unijní exekutivy děsivá a k civilistům žijícím v oblasti se potřebná pomoc musí nutně dostat co nejdříve.

Pilotní zkušební provoz by měl být spuštěn již během dnešního dne. Z Larnaky by měla vyplout loď s potravinovou pomocí, kterou shromáždila americká humanitární organizace World Central Kitchen (WCK) s podporou Spojených arabských emirátů.

Kypr se nachází pouhých 370 kilometrů od Gazy a o možnosti vytvořit námořní koridor, který by mohl poskytovat nepřetržitou pomoc nevinným civilistům v Gaze, se hovoří již od začátku konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v říjnu loňského roku.

Ursula von der Leyenová přijela na Kypr ve čtvrtek večer a jednala také s kyperským prezidentem Nikosem Christodulidisem. Dnes navštívila přístav Larnaka, odkud se bude pomoc do Pásma Gazy vozit. Izrael již dříve uvedl, že je připraven umožnit lodní dopravu humanitární pomoci, která projde bezpečnostní kontrolou na Kypru.

„Lidé v Gaze zoufale potřebují humanitární pomoc. Spojené království spolu s USA a dalšími partnery oznámili, že otevřou námořní koridor pro dodávky pomoci přímo do Gazy,“ uvedl dnes na sociální síti X také britský ministr zahraničí David Cameron. „Nadále naléháme na Izrael, aby umožnil více kamionům vjezd do Gazy. Je to nejrychlejší způsob, jak doručit pomoc těm, kteří ji potřebují,“ dodal.

Izrael dnešní oznámení mezinárodní koalice uvítal. „Izrael bude nadále umožňovat převoz humanitární pomoci Palestincům v Gaze v souladu s válečným právem a ve spolupráci s USA a našimi partnery ve světě,“ cituje server The Times of Israel prohlášení ministerstva zahraničí. Za to, že převoz pomoci do Gazy naopak blokuje, kritizovaly Izrael některé úřady OSN. Americká viceprezidentka Kamala Harrisová minulý týden uvedla, že Izrael by “ bez výmluv měl dělat víc“.

Na celé operaci se podílí Evropská komise, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko, Kypr, Spojené arabské emiráty, Británie a Spojené státy, uvedla EK v prohlášení. Námořní koridor má fungovat ve spolupráci s vrchní koordinátorkou OSN pro humanitární pomoc a obnovu v Gaze Sigrid Kaagovou.

Nadále budou probíhat jednání, jak fungování tohoto „námořního kanálu“ ještě vylepšit, dodala Evropská komise. Rovněž se budou řešit další možnosti, pokud jde o pozemní či letecké trasy pro poskytování humanitární pomoci, včetně tras přes Egypt či Jordánsko. Spojené státy již dříve oznámily záměr zřídit v Gaze dočasné molo a ve spolupráci s humanitárními organizacemi a dalšími partnery využívat právě tento způsob k dopravě většího množství pomoci po moři. Veškeré podobné úsilí bude koordinováno s izraelskou vládou, stojí také v prohlášení komise.

Zdroj: ČTK, Profimedia

Sdílet tento příspěvek