Petr Fiala na jaderném summitu v Bruselu vyzdvihl důležitost spolehlivých partnerů

 Je třeba ukončit energetickou závislost na nespolehlivých partnerech, prohlásil dnes s odkazem na ruskou agresi na Ukrajině český premiér Petr Fiala na světovém summitu o jaderné energii v Bruselu. Jádro je k tomu nejefektivnější cestou a spolu s obnovitelnými zdroji by mělo být základem energetické spolupráce se spolehlivými partnery, řekl. Zároveň připomněl objev radioaktivního prvku radium a jeho spojitost s českým městem Jáchymov.

„Je potřeba ukončit závislost na fosilních a jaderných zdrojích energie od agresivních a nespolehlivých partnerů. Energetickou bezpečnost zajistíme spoluprací se spolehlivými partnery,“ uvedl Fiala. Cílem je podle premiéra „udržitelná, cenově dostupná a bezpečná energie“.

Vedle globální a evropské perspektivy předestřel Fiala i tu českou s cílem vyrábět do roku 2050 polovinu elektřiny z jádra. Jaderná energetika je stabilním a bezpečným zdrojem vedoucím k nezávislosti, poznamenal.

Hlavní výzvou jaderné energetiky je v současnosti potřeba sehnat investice na její další rozvoj, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na jaderném summitu. Na představitele více než 30 zemí světa apelovala, aby usilovali o prodloužení životnosti stávajících elektráren, inovovali a hledali nové příležitosti. Zároveň der Leyenová upozornila, že v Evropě nepanuje shoda o nezbytnosti jaderné energetiky.

První jaderný summit, který uspořádala belgická vláda spolu s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), se koná na dohled od Atomia v areálu výstaviště Brussels Expo. Účastní se ho desítky státníků, z nichž mnozí se odpoledne přesunou na summit Evropské unie, ale také představitelé vědy, výzkumu a průmyslu.

Zdroj: ČTK

Foto: ÚV ČR

Sdílet tento příspěvek