Pro Česko je v EU důležité snižování byrokracie a podpora malých podniků, uvedl Fiala

Pro Českou republiku je z hlediska vývoje konkurenceschopnosti EU a jejího vnitřního trhu podstatné snižování byrokracie, rozvoj vysokorychlostních železnic a zlepšení podmínek pro malé a střední podniky. Po skončení mimořádného summitu EU v Bruselu to novinářům řekl český premiér Petr Fiala.

Prezidenti a premiéři sedmadvaceti členských zemí EU se na více než sedmihodinovém jednání ve druhý den summitu zaměřovali na otázku konkurenceschopnosti a prosperity unie ve světle geopolitického napětí, rychlých digitálních inovací a tváří v tvář asertivnějším ekonomickým partnerům i oponentům.

Podněty vycházely ze zprávy bývalého italského premiéra Enrica Letty, jehož evropští lídři loni pověřili sestavením návrhů potřebné proměny evropského trhu.

„Vedli jsme zajímavou diskuzi, na kterou však musí navázat konkrétní kroky,“ uvedl Fiala. Přijatelné pro českou stranu podle něj nebyly „návrhy, které šly směrem ke sjednocování některých typů daní“. Česko podle zdrojů ČTK obeznámených s průběhem jednání nebylo jedinou zemí, která podobné podněty vznášela – řada dalších států měla výhrady vůči harmonizaci pravidel insolvencí firem; harmonizace daní právnických osob by podle Česka a Irska mohla vést k oslabení menších států v Unii, uvedly zdroje ČTK.

„Debata byla dobrá a jde správným směrem. Bezpečnost a konkurenceschopnost mají být prioritou dnešní Evropy,“ dodal po skončení summitu Fiala.

Zdroj: ČTK
Foto: Rada EU

Sdílet tento příspěvek