Brusel očima Eurocenter

Na pozvání Zastoupení Evropské komise v Praze se ve dnech 10. dubna 2024 až 12. dubna 2024 uskutečnila návštěva evropských institucí, kterou podnikli zástupci a zástupkyně Eurocenter v Karlových Varech, Liberci, Jihlavě a Olomouci, jež jsou hostitelskými organizacemi sítě Europe Direct.

„Osobní příležitost vidět věci na vlastní oči je nepřenositelná.“

Tomáš Čihák, Eurocentrum EUROPE DIRECT Jihlava

Reportáž z Bruselu

Hned první den jsme nahlédli pod pokličku Evropského parlamentu, kde jsme se zúčastnili plenárního hlasování europoslanců a kde jsme též mohli v debatě s Luďkem Niedermayerem klást otázky na téma zelená dohoda, energetika či na přípravu voleb do Evropského parlamentu. Byl to pro nás velký zážitek, vidět fungování celého systému hlasování a být jeho součástí.

Druhý den byl nabitý přednáškami, které probíhaly v budově Evropské komise. Velmi nás zaujala například přednáška Karolíny Kottové, vedoucí oddělení komunikace v Evropské komisi, která nám přiblížila historii vzniku Evropské unie a specifika regionálního rozvoje jednotlivých regionů v evropských zemích. Do úspěchů Evropské unie, jako jsou občanství EU, základní práva a rovné příležitosti, nás zasvětila Irena Moozová, zástupkyně generální ředitelky DG JUST. Cestu mladých Čechů a Češek za kariérou v institucích EU nám představily úspěšné stážistky a současné zaměstnankyně Komise Jana Krejčová a Kateřina Sasová.

„Byla to pro mě příležitost navázat kontakty s pracovníky z jednotlivých institucí a poznat nové partnery, z toho mám velkou radost.“

Markéta Novotná, Eurocentrum EUROPE DIRECT Karlovy Vary

Třetí den patřil návštěvě Stálého zastoupení ČR při EU, kde jsme si od Jana Hájka z tiskového oddělení vyslechli zajímavosti o prosazování českých zájmů v EU a jejich vyjednávání v Radě EU či o českém předsednictví. Jakubovi Černohorskému jsme mohli klást nepříjemné otázky ohledně energetiky či Zelené dohody pro Evropu.

„Zkušenosti z pracovní cesty budu využívat ve svých aktivitách Eurocentra ED Liberec, zejména při přednáškách, workshopech a besedách.“

Martin Fišer, Eurocentrum EUROPE DIRECT Liberec

Všechna tato setkání nám pomohla lépe pochopit fungování jednotlivých institucí a poznat konkrétní osoby zodpovědné za dílčí agendy, zejména ty z České republiky.

„Jako mladému člověku mi tato pracovní cesta pomohla získat další poznatky v oblasti komunikace evropských záležitostí vůči veřejnosti a studentům.“

Kristýna Pitoňáková, Eurocentrum EUROPE DIRECT Olomouc

Velké poděkování za pozvání a organizaci patří Martinu Pelcovi ze Zastoupení Evropské komise v ČR.

Sdílet tento příspěvek