Vláda chce na dopravní stavby získat víc peněz z EU

Vláda chce hledat způsoby, jak získat z Evropské unie víc peněz na výstavbu dopravní infrastruktury. Týkalo by se to zejména přeshraničních staveb, řekli dnes po jednání vládního výboru pro strategické investice premiér Petr Fiala a ministr dopravy Martin Kupka. Do investic do dopravní infrastruktury chtějí také zapojit penzijní fondy. Prostředky státního rozpočtu podle nich nebudou investiční potřebě země stačit.

Fiala připomněl, že rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury byl pro loňský a letošní rok naplánován na 150 miliard korun. Vláda podle něj chce toto tempo dopravních investic udržet i v příštích letech. Premiér zároveň upozornil, že rozpočtové prostředky pro dostatečnou výstavbu nepostačují.

Fiala s Kupkou řekli, že chtějí hledat způsoby, jak zajistit víc peněz na klíčové dopravní stavby z evropských zdrojů. Podle Kupky Česko ve větší míře než dříve využívá možnosti půjček od Evropské investiční banky, chce také víc využívat prostředky z modernizačního fondu EU. Příležitost evropského financování Kupka vidí i u přeshraničních staveb, a to zejména vysokorychlostních železničních tratí, které spojí Česko s Německem, Rakouskem či Polskem.

Vláda chce také využívat možnosti zapojení soukromého sektoru. Podle Kupky se připravuje možnost investic penzijních fondů za spolupráce s Národní rozvojovou bankou. Ministerstvo dopravy také chystá víc staveb v režimu PPP, tedy partnerství soukromého a veřejného sektoru. Podle Kupky je v přípravě deset konkrétních staveb.

Fiala zdůraznil, že výstavba dopravní infrastruktury je důležitý impulz pro růst celé ekonomiky. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje to ukázal i vývoj po finanční krizi v roce 2009, kdy Česko dopravní investice zastavilo, zatímco Polsko je podporovalo. V té době se podle něj začal zvyšovat rozdíl mezi tempy růstu obou zemí ve prospěch Polska.

Výbor pro strategické investice vláda vytvořila loni v červnu, dnes se sešel popáté. Výbor má koordinovat podmínky pro zajištění strategických investic v dopravní infrastruktuře, bydlení, energetice, vzdělávání, vědě a výzkumu. Ve výboru kromě členů vlády zasedají také zástupci Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy, Asociace krajů a Svazu měst a obcí.

Zdroj: ČTK

Foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek