Čeští politici odsuzují atentát na Fica, podle Fialy násilí nelze tolerovat

Čeští politici odsuzují útok na slovenského premiéra Roberta Fica, který byl dnes podle slovenského listu Denník N postřelen, když po výjezdním jednání vlády ve městě Handlová vyšel mezi lidi. Premiér Petr Fiala označil zprávu za šokující. Násilí nesmíme tolerovat a nesmí mít ve společnosti místo, napsal Fiala na síti X. Prezident Petr Pavel označil čin za odsouzeníhodný, ať byl motivován čímkoliv. Měl by být varováním, kam může vést prohlubování agresivity ve společnosti, uvedla hlava státu.

„Zpráva o postřelení slovenského premiéra Roberta Fica je šokující. Přeji panu premiérovi, ať je co nejdříve v pořádku. Násilí nesmíme tolerovat, nesmí mít ve společnosti místo,“ uvedl Fiala. Šéf diplomacie Jan Lipavský také hovoří o šoku. „Násilí v politice naprosto odsuzuji. Přeji panu premiérovi hodně sil a brzké uzdravení,“ napsal.

Pavel napsal, že útok na Fica je jednoznačně odsouzeníhodný, ať už byl motivován čímkoliv. „Měl by být pro nás varováním, kam až může vést prohlubování nevraživosti a agresivity ve společnosti. Robertu Ficovi přeji, aby z tohoto incidentu vyšel bez následků,“ doplnil Pavel.

Pavlův předchůdce na Pražském hradě Miloš Zeman označil za absolutně nepřijatelné vnášet násilí do politiky. „S hlubokou lítostí jsem přijal zprávu o atentátu na mého přítele Roberta Fica. Pevně věřím, že se Robertovi podaří uzdravit. A přál bych si velmi, aby byl pachatel atentátu přísně potrestán,“ uvedl na facebooku.

„Násilí do politiky nepatří. Nepatří vlastně vůbec nikam. Útok na slovenského premiéra jednoznačně a důrazně odsuzuji,“ uvedl vicepremiér Vít Rakušan. Další místopředseda kabinetu Ivan Bartoš napsal, že ho informace šokovala. „Kategoricky odsuzuji jakékoli násilí. Věřím, že se celá situace co nejdříve vyšetří a premiér Fico bude brzy v pořádku,“ uvedl.

Útok odsoudil i vicepremiér Vlastimil Válek. „Násilí a šíření nenávisti do politiky v demokratickém státě prostě nepatří. V žádné formě, protože přispívá k její erozi,“ dodal. Lidovecký místopředseda vlády Marian Jurečka zdůraznil, že politika i přes rozdíly v názorech má být o diskusi, naslouchání, respektu a slušnosti. „Útok, násilí v jakékoliv formě je nepřijatelné, přeji Robertu Ficovi brzké uzdravení,“ napsal. Připojují se i další představitelé kabinetu.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová uvedla, že jakákoliv forma politicky motivovaného násilí je naprosto nepřijatelná. „Robertu Ficovi přeji brzké uzdravení bez trvalých následků,“ doplnila. Předseda Senátu Miloš Vystrčil  napsal, že zpráva o útoku je děsivá. „V myšlenkách jsem se Slovenskem a přeji hodně sil,“ napsal.

Zdroj: ČTK
Archivní foto: Profimedia

Sdílet tento příspěvek