Velká Javořina svědkem oslav: Češi a Slováci si společně připomínají 20 let od vstupu do Evropské unie

Setkání na Javořině slavilo přátelství, společné demokratické hodnoty a 20. výročí vstupu Čechů a Slováků do Evropské unie. Za krásného počasí se tak účastníci z obou zemí shromáždili na vrcholu hraničního hřebene, aby společně oslavili tento významný okamžik. Evropská unie pro ně znamená nejen ekonomickou integraci, ale také posilování demokracie, lidských práv a spolupráce mezi státy. Oslavy vstupu do Evropské unie byly příležitostí k vzájemnému setkání, sdílení zkušeností a vyjádření vděčnosti za to, že jsou součástí evropské rodiny.

Společně se u památníku Bratrství zazpívala nejen Česká a Slovenská hymna, ale zazněla také Óda na radost Ludwiga van Beethovena, známá také jako hymna Evropské unie, která symbolizuje ideály svobody, míru a solidarity. Její instrumentální verze, která zněla na Javořině, připomněla posluchačům univerzální jazyk hudby a jeho schopnost vyjádřit společné evropské hodnoty bez slov.


V rámci oslav se konaly nejen společenské akce, ale i řada soutěží a her, které otestovaly znalosti a dovednosti účastníků. Jednou z nejpopulárnějších byla lukostřelba, kdy si návštěvníci mohli vyzkoušet dávné umění lovců, a soupeřit tak o titul nejlepšího střelce. Současně byla velkým lákadlem i přednáška starostky Uherského Brodu, která se věnovala historii Holubyho chaty. Tato ikonická stavba je nezapomenutelným výrazem v dějinách regionu a její příběh připomíná důležité mezníky v historii České republiky a Slovenska. Přednáška tak přinesla nejen vzpomínky na minulost, ale i inspiraci pro budoucí generace.

Sdílet tento příspěvek