Mise Evropské unie, která od roku 2013 poskytovala výcvik vojákům v Mali, v sobotu skončila, oznámil dnes na sociální síti X šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Západoafrickou zemi podle něj opustili poslední vojáci, kteří tam pod hlavičkou EU působili. Borrell také řekl, že v Mali i dalších zemích Sahelu po vojenských převratech upevnily své postavení teroristické skupiny.
Ukončení mise se očekávalo poté, co se členské státy v uplynulých měsících nedohodly na jejím prodloužení. Její mandát tak vypršel k sobotě. Mise byla v poslední době výrazně menší než v předchozích letech, což byl důsledek neshod mezi EU a vojenskou juntou, která v Mali vládne od roku 2020. Do země povolala vojenská vláda jednotky ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny (v přepisu z ruštiny Vagnerovy), zatímco unijní státy začaly stahovat své vojáky a letos už jich zůstávalo jen 160.
The EU Training mission in Mali terminated yesterday. All the personnel operating under the EU flag has left the country.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) May 19, 2024
I pay tribute to all the military staff for their great effort in training over 20,000 Malian Armed Forces, providing advisory & education courses. ? 1/3
„Veškerý personál operující pod vlajkou EU opustil zemi. Vzdávám hold všem armádním příslušníkům za jejich velké úsilí při výcviku více než 20.000 členů ozbrojených sil Mali, poskytování poradenských a vzdělávacích kurzů,“ uvedl Borrell.
Spuštění mise před více než deseti lety bylo reakcí na vystupňování útoků islámských radikálů a hlavním cílem bylo připravovat místní jednotky na tuto hrozbu. V minulosti měla mise se zkratkou EUTM až 1000 příslušníků. Programu se až do konce roku 2022 účastnila i česká armáda a v EUTM se vystřídalo celkem na 1200 českých vojáků. Misi v jisté fázi také velel český generál.
„Fakta ukazují, že od vojenských převratů v Mali, Burkina Fasu a Nigeru jsou teroristé silnější. Noví bezpečnostní aktéři jim nedokáží čelit a páchají závažné kroky proti obyvatelstvu,“ dodal Borrell v sérii příspěvků. „Kanály pro dialog a spolupráci ovšem zůstávají otevřené pro ty, kteří chtějí s EUpracovat,“ uvedl.
Mali se podobně jako Niger odvrátilo od dřívějších západních partnerů a sází na těsnější spolupráci s Ruskem. Na konci loňského roku zde fakticky skončila mírová mise Spojených národů MINUSMA, ve které sloužili vojáci z více evropských zemí, a své vojáky z bývalé kolonie úplně stáhla i Francie.
Zdroj: ČTK, Unsplash