Den vstupu ČR do EU pravděpodobně bude povýšen na významný den, Senátu to doporučil výbor

První květen zřejmě bude do budoucna ze zákona nejen státním svátkem, ale také významným dnem vstupu Česka do Evropské unie. Senát tuto úpravu v roce, kdy uplynuly dvě desetiletí členství ČR v unii, patrně dnes schválí. Doporučil mu to včera jeho kulturní výbor.

Novelu připravil ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Poukázal na to, že významným dnem je už 12. březen jako připomínka vstupu Česka do Severoatlantické aliance (NATO). Členství v obou organizacích přitom shodně symbolizuje polistopadové prozápadní směřování Česka.

„Přistoupení Česka k Evropské unii před dvaceti lety bylo historickým okamžikem, který otevřel nové možnosti a přinesl řadu výhod pro naši zemi i pro její občany. Tím, že tento den oficiálně začleníme do našeho kalendáře jako významný den, vyjadřujeme vůli zůstat s našimi evropskými partnery i v budoucnu,“ uvedl Dvořák.

I vzhledem k letošnímu 20. výročí přistoupení Česka do EU je podle předkladatelů vhodné, aby byl zákon v tomto roce předložen Parlamentu. Nový významný den by pak měl být zaveden od příštího roku.

Kalendář nyní připomíná 17 významných dnů, mezi zapsané v posledních letech patří přejmenování 17. listopadu na Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Památným dnem sokolstva se stal 8. říjen a 21. srpen Dnem památky obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Zdroj: ČTK

Foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek