V Praze začíná dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí NATO

V Praze dnes začíná dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance (NATO). Hlavním tématem akce, která bude přípravou na červencový alianční summit ve Washingtonu, by měla být válka na Ukrajině. Na okraj setkání se koná řada bilaterálních jednání, několik českých politiků se setká například s americkým šéfem diplomacie Antonym Blinkenem. Prezident Petr Pavel pak udělí Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi.

Zasedání v Praze je připomenutím letošního 25. výročí členství Česka v NATO a 75. výročí od založení aliance. Podle ministerstva zahraničí jde o největší alianční akci v Česku od summitu NATO v Praze v roce 2002. Vrchní ředitel sekce bezpečnostní a multilaterální MZV a budoucí český velvyslanec při NATO David Konecký řekl, že jednání slouží k tomu, aby ministři projednali citlivé záležitosti, u nichž mohou být nejasnosti. Jednání je velmi úzce spojené s úspěchem summitu ve Washingtonu.

Hlavním místem konání zasedání je Černínský palác. S Blinkenem plánují dnes schůzku Pavel, ministr zahraničí Jan Lipavský i ministryně obrany Jana Černochová. Premiér Petr Fiala přijme Stoltenberga, kterému později Pavel udělí Řád TGM. Pavel se Stoltenbergem v minulosti tři roky společně působili ve vedení NATO.

V Senátu se pak koná veřejná debata, kde vystoupí šéf komory Miloš Vystrčil a Stoltenberg. Debaty se zúčastní také Lipavský, finská ministryně zahraničí Elina Valtonenová a polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.

Zdroj: ČTK, NATO

Sdílet tento příspěvek