Euro při své činnosti využívá téměř polovina českých firem, ukázal průzkum

Euro při své činnosti využívá téměř polovina českých firem a podnikatelů. V případě podniků s obratem nad 40 milionů korun jsou to dokonce čtyři pětiny. Vyplývá to z průzkumu očekávání firem ČSOB Index. Agentura Datank se v březnu a dubnu dotazovala 400 respondentů.

„Zatímco o přechodu od české koruny k euru se vedou politické, ekonomické i společenské debaty, mezi firmami a podnikateli se nálada postupně obrací ve prospěch vstupu do eurozóny, ve které je nyní dvacet z celkem 27 zemí Evropské unie,“ uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop.

ČSOB se v letošním roce v rámci Indexu očekávání firem poprvé zaměřila i na hloubkové prověření stavu „eurizace“ českého podnikatelského prostředí. „Potvrdilo se, že naše firmy a podnikatelé jsou s eurem silně propojeni a naprosto standardně ho využívají ve své obchodní činnosti, a to od zahraničních plateb, přes tržby z prodeje výrobků a domácí platby, ke splácení úvěrů a účetnictví až po výplaty a hrazení nájmů. Lze předpokládat, že provázanost naší ekonomiky s eurem se bude dál prohlubovat,“ doplnil Prokop.

Podnikatelé využívají euro nejčastěji při platebním styku se zahraničními odběrateli nebo dodavateli, takových je dokonce 82 procent. „Ano, platím v eurech za materiál, který používáme v provozu,“ uvedl například majitel firmy Janova pec Jan Král. „Když importujeme nějaký materiál, tak jsou platby v eurech,“ přidal se jednatel společnosti Hydraulics Slopné Libor Kráčalík. V eurech i tuzemským dodavatelům a odběratelům platí 34 procent dotázaných.

Více než polovina firem a podnikatelů nabízí své produkty a služby i v eurech. Zhruba pětina splácí v eurech úvěry a využívá kurzové zajištění. Dalších 16 procent vede účetnictví v eurech a sedm procent vyplácí v eurech mzdy nebo odměny.

Česko se zavázalo přijmout euro ve smlouvě o přistoupení k EU. Žádný termín pro jeho zavedení ale stanoven není. Ministerstvo financí a Česká národní banka očekávají, že letos by mohlo Česko splnit čtyři z pěti kritérií pro vstup do eurozóny. Nadále ale nebude plnit kritérium kurzové stability, které vyžaduje dvouleté členství v mechanismu směnných kurzů ERM II. Česko do ERM II zatím nevstoupilo, experti ministerstva i České národní banky doporučují, aby v systému bylo jen nezbytně dlouhou dobu před zavedením eura.

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek