První zasedání o životním prostředí v Budapešti: tématem byla cirkulární ekonomika i vodní zdroje

Ve dnech 11. a 12. července se v Budapešti uskutečnilo neformální zasedání Rady pro životní prostředí (ENVI). Ministři se věnovali tématu konkurenceschopnosti oběhového hospodářství, přípravě nadcházející 29. konference OSN o klimatu, hospodaření s vodou a přeshraničnímu znečištění vody a ovzduší. Českou republiku na jednání zastupoval ministr životního prostředí Petr Hladík.

Maďarské předsednictví předložilo dokument zaměřený na konkurenceschopnost oběhového hospodářství a otázky související s cíli Evropské unie v oblasti životního prostředí a klimatu. Zástupci členských států se shodli, že pro úspěšnou ekologickou transformaci je klíčové zlepšení konkurenceschopnosti EU a podpora udržitelného růstu, stejně jako ekologického a digitálního přechodu.

Přechod na cirkulární ekonomiku vyžaduje transformaci všech výrobních procesů, efektivní využití surovin, eliminaci odpadu, efektivní využití energie, čistou výrobu energie, udržitelnou dopravu a rozvoj správného nakládání s odpady a vodou.

Zástupci členských států se věnovali přípravě EU na 29. konferenci OSN o změně klimatu (COP29), která se uskuteční ve dnech 11. až 22. listopadu 2024 v ázerbajdžánském Baku.

Ústředním tématem nadcházející klimatické konference budou jednání o financování opatření na ochranu klimatu.

Členské státy jednaly o iniciativě Evropské komise pro odolnost vodního hospodářství, která navazuje na dříve diskutovaný „Blue Deal“. Iniciativa měla být oficiálně představena na jaře 2024 před koncem funkčního období stávající Komise, ale po protestech farmářů byla odložena na neurčito.

Dosud byly představeny obecné zásady iniciativy, mezi které patří například šetrné užívání vodních zdrojů, odolná vodohospodářská infrastruktura nebo dostatek vody pro ohrožené skupiny obyvatel.

Zástupci členských států se shodli na tom, že kvantitativní a kvalitativní změny v zásobách vody vyžadují nejen přizpůsobení, ale také prevenci a kontrolu přeshraničního znečištění. To vyžaduje užší spolupráci na úrovni EU a přísnější nastavení právních předpisů.

Diskutovali nejen o znečištění vodních zdrojů, ale i ovzduší. K řešení přeshraničního znečištění ovzduší by měla přispět lepší identifikace zdrojů znečištění, snižování emisí a vzájemná výměna informací.


Zdroj: HU PRES, ÚV ČR
Foto: HU PRES

Sdílet tento příspěvek