Nová Evropská komise už začíná mít konkrétní obrysy. Své kandidáty na eurokomisaře či eurokomisařky už zveřejnily téměř dvě třetiny zemí Evropské unie. Rakousko ve dnes podle agentury APA oznámilo, že jeho kandidátem na prestižní funkci je ministr financí Magnus Brunner. Maďarský premiér Viktor Orbán už v pondělí uvedl, že Maďarsko do funkce opět nominuje dosavadního eurokomisaře pro rozšíření Olivéra Várhelyiho. Česko minulý týden rozhodlo, že kandidátem na příštího českého eurokomisaře bude ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Šéfka Komise Ursula von der Leyen ihned po svém zvolení oznámila, že bude od každého členského státu žádat dva kandidáty – muže a ženu – aby si mohla vybrat a aby následně měla v komisi rovnocenné zastoupení obou pohlaví. Jedinou výjimkou je podle jejích slov případ, kdy země nominuje kandidáta, který už nyní komisařem je. Země EU se ale její žádostí, kterou vyjádřila i v dopise jednotlivým státům, zatím neřídí a dosud zveřejňovaly vždy jen jediné jméno. Nominováno je nyní pouze 5 žen, spolu se šéfkou Komise 6, a 11 mužů.
„Magnus Brunner je zkušený vládní politik s velkými odbornými znalostmi v oblasti financí, hospodářské politiky a politiky hospodářské soutěže na národní i evropské úrovni,“ napsal dnes na sociální síti X rakouský kancléř Karl Nehammer. Brunner by měl nahradit současného rakouského eurokomisaře Johannese Hahna, který má na starosti rozpočet.
Maďarský premiér Orbán již před dvěma dny oznámil, že jeho kandidátem bude opět Várhelyi. „Po mé nedávné telefonické konzultaci se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyen nominujeme do Komikse opět Olivéra Várhelyiho. Během posledních pěti let komisař Várhelyi prokázal, že EU může být pozitivní silou ve svém sousedství i mimo něj. V budoucí komisi odvede skvělou práci!“ uvedl Orbán na sociální síti X.
Ženské kandidátky
Finská vláda nominovala na příští komisařku již na začátku července dlouholetou europoslankyni Hennu Virkkunen, Švédsko vysílá do Bruselu současnou ministryni pro evropské záležitosti Jessiku Rosswall. Většina zemí se nechala slyšet, že chce „silné ekonomické portfolio“. V zisk klimatické či jiné příbuzné agendy naopak doufá Španělsko se svou kandidátkou a současnou místopředsedkyní vlády Teresou Riberou. Chorvatsko oznámilo, že jeho kandidátkou bude dosavadní eurokomisařka Dubravka Šuica.
Německo bude zastupovat právě opětovně zvolená předsedkyně Komise von der Leyen, Estonsko bývalá premiérka Kaja Kallas, která získala podporu prezidentů a premiérů zemí EU pro pozici šéfky unijní diplomacie. V této funkci bude zároveň i místopředsedkyní Komise.
Převaha mužů
Dále už jsou ale nominováni jen samí muži. Francouzský prezident na funkci eurokomisaře nominoval znovu Thierryho Bretona, Slovensko opětovně nabídlo zkušeného Maroše Šefčoviče, Lotyšsko pak Valdise Dombrovskise. Nizozemsko nominovalo opět Wopkeho Hoekstru, který se stal komisařem teprve loni v říjnu poté, co z funkce kvůli kampani ve vnitrostátních volbách odstoupil Frans Timmermans.
Několik zemí, včetně České republiky, přišlo s novými jmény. Českým kandidátem na eurokomisaře je ministr průmyslu a obchodu Síkela. Irsko nominovalo bývalého ministra financí Michaela McGratha, Slovinsko někdejšího šéfa slovinského Účetního dvora Tomaže Vesela, Lucembursko současného europoslance Christophea Hansena, Malta pak Glenna Micallefa, bývalého šéfa kabinetu maltského premiéra. Nakonec Rakousko dnes přišlo s ministrem financí Brunnerem. Deset zemí EU dosud své kandidáty na eurokomisaře oficiálně nezveřejnilo.
Zdroj: ČTK
Foto: Evropská komise