Světový den boje za zákaz jaderných zbraní připadá každoročně na 6. srpna. V tento den si připomínáme smutné výročí svržení atomové bomby na japonské město Hirošima na konci 2. světové války v roce 1945. O tři dny později postihl stejně tragický osud i město Nagasaki. Dnes je tento den zejména připomínkou nebezpečí, které představují jaderné zbraně pro naši společnost a celou planetu.
Bombardování Hirošimy a Nagasaki se zapsala do dějin jako tragické dny. Jen v Hirošimě zemřelo bezprostředně po výbuchu více než 70 tisíc lidí, v Nagasaki přibližně 40 tisíc. Podle oficiálních japonských statistik se do konce roku 1945 počet obětí více než zdvojnásobil. V důsledku sekundárních vlivů radiace pak v následujících letech zemřely další tisíce lidí na nemoci související s ozářením.
Současné geopolitické krize a soupeření zvýšily jaderné riziko na úroveň studené války. Po desetiletích kampaně za svět bez jaderných zbraní iniciovala Valná hromada OSN v roce 2013 ustanovení dnešního významného dne s cílem upozornit na potřebu globálního odzbrojení.
„Jediným způsobem, jak eliminovat jaderné riziko, je odstranění jaderných zbraní. Pracujme společně na tom, abychom tato ničivá zařízení jednou provždy vymazali z historie.“
António Guterres, Generální tajemník OSN
V roce 1970 vstoupila v platnost Smlouva o nešíření jaderných zbraní (Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons, NPT), která byla ratifikována 189 zeměmi, včetně 5 států, které jaderné zbraně oficiálně vlastní – USA, Spojeného království, Francie, Ruska a Číny. Jedinými státy, které smlouvu nepodepsaly, jsou Indie, Izrael a Pákistán. Severní Korea smlouvu rovněž podepsala, později ji však vypověděla.
Zdroj: United Nations, IAEA, city.hiroshima.lg.jp
Náhledové foto: Unsplash