Ministři obrany se v Bruselu shodli na potřebě výcviku dalších ukrajinských vojáků

V pátek 30. srpna se v Bruselu uskutečnilo neformální zasedání ministrů obrany členských států EU, které se věnovalo podpoře Ukrajiny, posílení obranné připravenosti EU a posílení spolupráce s NATO. Českou republiku na jednání zastupoval náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.

K ministrům obrany EU se během prvního zasedání po letní pauze připojil prostřednictvím videokonference jejich ukrajinský protějšek Rustem Umerov, který informoval o aktuálním vývoji na ukrajinské frontě.

Ministři ocenili pokrok dosažený při poskytování vojenské podpory Ukrajině, přičemž cílem EU je nadále zvyšovat její tempo. Jedním z hlavních témat jednání byla rovněž mobilizace příjmů plynoucích ze zmrazených ruských aktiv.

Náměstek Blažkovec doplnil, že se Česká republika bude prostřednictvím Ministerstva obrany podílet na zajištění potřebné velkorážové munice.

Jednání se také dotklo tématu posílení spolupráce mezi EU a NATO, a to v návaznosti na červencový summit ve Washingtonu, kde se lídři států dohodli na nutnosti zlepšení koordinace výcviku ukrajinských vojáků. Těch bylo na území EU vycvičeno již 60 000, přičemž se ministři během zasedání dohodli na vycvičení dalších 15 000 vojáků do konce roku.

Ve druhé části zasedání ministři jednali o obranné připravenosti EU a jejím operačním zapojení. Diskuze se věnovala eskalaci konfliktu na Blízkém východě, zejména výzvám v oblasti Rudého moře a Perského zálivu, včetně operace ASPIDES, která se zaměřuje na ochranu námořních tras a boj proti pirátství a terorismu. „Vzhledem k tomu, že se jedná o strategicky významnou oblast pro globální obchod a bezpečnost, jsme dnes hovořili o možnostech, jak maximálně využít potenciál této operace ke stabilizaci regionu,“ uvedl Blažkovec.

Jedním z témat bylo také efektivní financování obranných iniciativ v rámci EU a konkrétní kroky k narovnání finančních podmínek pro obranné firmy.

ČR na jednání také vzneslo otázku hybridních hrozeb přicházejících zejména z Ruska a Číny. K posílení obranyschopnosti členských států by měl sloužit tzv. Evropský Hybridní Toolbox. Jedná se o nástroj, který byl finalizován během českého předsednictví v Radě EU v roce 2022, a který umožňuje členským státům EU koordinovat společnou reakci na nepřátelské hybridní působení.


Zdroj: Rada EU, MO ČR, ÚV ČR
Foto: Rada EU

Sdílet tento příspěvek