Evropská komise schválila státní pomoc za 7,4 miliardy zlotých (43,4 miliardy Kč) na výstavbu továrny americké společnosti Intel na polovodičové obvody v Polsku, oznámil dnes na tiskové konferenci místopředseda polské vlády a ministr digitalizace Krzysztof Gawkowski. Celková hodnota investice by měla přesáhnout 25 miliard zlotých (více než 146 miliard Kč), dodal podle televize TVN24 a zdůraznil, že půjde o největší investici v Polsku za desítky let.
„Evropská komise informovala Polsko, že poskytnutí pomoci firmě Intel má zelenou. To je velmi dobrá zpráva. Je to důležitý krok, na který jsme několik měsíců čekali. Obvykle takové procesy trvají v Evropské komici (EK) dva roky. Podařilo se nám tento proces zkrátit a výrazně uspíšit,“ řekl Gawkowski. Jednání tak podle něj netrvala ani osm měsíců. „Teď jsou nutné další kroky,“ dodal.
„Pomoc, kterou poskytneme, přesáhne 7,4 miliardy zlotých, a celková hodnota investice – včetně pomoci – překročí 25 miliard zlotých. Investice do továrny Intelu je největší investicí v Polsku za desítky let,“ prohlásil ministr. Zdůraznil, že polovodiče z chystané továrny „zaručí lepší rozvoj hospodářství i větší bezpečnost“ Polska.
Intel v červnu loňského roku informoval, že chce investovat 4,6 miliardy dolarů (více než 104 miliard Kč) do továrny u Vratislavi v Dolním Slezsku. Díky investici by mělo vzniknout asi 2000 pracovních míst, připomněla TVN24. Intel, který má sídlo v Silicon Valley v Kalifornii, na celém světě zaměstnává více než 121.000 lidí, z toho asi 10.000 v EU, dodala.
Podle webu Seznam Zprávy se ještě před nedávnem mluvilo o tom, že mezi uchazeči o továrnu byla i Česká republika.
V loňském roce zaznamenal polovodičový trh pokles o 8,2 procenta na 529,89 miliardy USD. Podle organizace World Semiconductor Trade Statistics (WSTS) globální trh s polovodiči v příštím roce vykáže růst o 12,5 procenta na rekordních 687,38 miliardy USD (15,7 bilionu Kč).
V Evropě se snaží investovat do výroby polovodičů zejména Intel, který patří k největším světovým výrobcům počítačových čipů. Na jaře 2022 Intel avizoval, že v příštích deseti letech investuje v EU až 80 miliard eur (dva biliony Kč) do polovodičů, zejména v Německu.
Intel také patří mezi několik výrobců čipů, včetně tchajwanské firmy Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) či americké společnosti Wolfspeed, kteří usilují o vládní financování při výstavbě závodů v Evropě.
EU již vyčlenila 43 miliard eur (1,08 bilionu Kč) pro evropský polovodičový průmysl. Unie má za cíl do roku 2030 vyrábět 20 procent světové produkce polovodičů, aby se stala více technologicky nezávislou na Číně.
Zdroj: ČTK
Foto: Unsplash