Parlamentní volby v Gruzii vyhrála proruská vládní strana, EU vyzvala k prošetření voleb

Gruzínská volební komise vyhlásila vítězem parlamentních voleb vládní stranu Gruzínský sen, uvedl server Hlas Ameriky (Voice of America). Uskupení, které má blízko k Rusku, po sečtení téměř všech hlasů získalo přes 54 procent. Výsledek je ranou pro prozápadně orientované Gruzínce, kteří věřili v úspěch opozice. Hlavní opoziční strany výsledky neuznávají. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) uvedla, že volby byly obecně dobře zorganizované, ale že se objevily případy kupování hlasů či zastrašování a že atmosféra tam byla napjatá. EU vyzývá k vyšetření případů porušování volebních pravidel.

OBSE také konstatovala, že volby nabídly široký výběr, nerovné finanční podmínky ale podle ní podkopávají důvěru ve výsledek. Existují také otázky o nestrannosti státních institucí. Organizace mluvila rovněž o atmosféře nenávisti.

„V regionech jsme ale bohužel byli očitými svědky opakovaného hlasování, fyzického napadení pozorovatelů voleb ze strany volební komise, nátlaku na voliče a dokonce i vkládání vícero volebních lístků jednou osobou,“ poznamenala česká europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová, která byla součástí pozorovatelské mise Evropského parlamentu.

Gruzínská skupina pro monitorování voleb ISFED uvedla, že zaznamenala porušení volebních pravidel, včetně situací, kdy někdo nacpal do volebních uren mnoho volebních lístků najednou, zastrašování voličů a podplácení, což mohlo výsledky ovlivnit. Při sčítání hlasů, z nichž většina byla odevzdána elektronicky, ale žádná závažná pochybení neviděla.

V reakci na tyto informace šéf Evropské rady Charles Michel na sociální síti X vyzval gruzínskou ústřední volební komisi a další úřady, aby splnily svoji povinnost a „rychle, transparentně a nezávisle vyšetřily porušování volebních pravidel a obvinění z nich“. Dodal, že EU se bude situací v Gruzii zabývat příští měsíc na neformálním summitu v Budapešti. Maďarsko je tento půlrok předsednickou zemí EU.

Gruzie je kandidátem na členství v EU, sedmadvacítka ale kvůli některým krokům vlády, které jsou podle Západu do stále větší míry inspirované Ruskem, přístupový proces pozastavila.

Gruzínská vláda dnes informovala, že na návštěvu této kavkazské republiky v pondělí přijede maďarský premiér Viktor Orbán.

Řada politiků i médií volby dopředu označovala za hlasování, v němž lidé vyberou mezi Evropou a Ruskem. Prozápadní prezidentka Salome Zurabišviliová mluvila o volbě mezi „evropskou budoucností a ruskou minulostí“, zatímco Ivanišvili varoval před možností, že Gruzie bude zatažena do války na Ukrajině. V Gruzii žije asi 3,7 milionu lidí.

Gruzie dlouho patřila mezi postsovětské země s nejsilnější západní orientací. Její vztahy se Západem však silně ochladly po začátku ruské invaze na Ukrajinu předloni v únoru. Gruzínská vláda odmítla zavést protiruské sankce a rétorika Gruzínského snu začala být ve stále větší míře proruská.

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek