Shrnutí: 5 hlavních bodů plenárního zasedání Evropského parlamentu

V minulém týdnu opět proběhlo plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Europoslanci a europoslankyně hlasovali například o unijním rozpočtu, schválili další půjčku pro Ukrajinu a ocenili laureáty letošní Sacharovovy ceny.

Hned v úterý Evropský parlament schválil Reformu pravidel pro jednotné evropské nebe, která již byla dohodnuta při jednáních s Radou v březnu loňského roku. Cílem by mělo být lépe spravovat vzdušný prostor, snižovat zpoždění letů, umožnit přímější trasy a tím také podpořit klimatickou neutralitu. Nová pravidla zavádějí závazné cíle pro národní služby řízení letového provozu, aby byly efektivnější a šetrnější k životnímu prostředí. Na dodržování těchto plánů bude dohlížet nezávislá poradní rada, která poskytne odbornou podporu Evropské komisi a členským státům.

Po schválení Radou EU začne reforma platit dvacet dní po zveřejnění v úředním věstníku, přičemž některé části, jako například sankce za porušení nových pravidel, vstoupí v platnost až za dva roky.

V ten samý den dali poslanci a poslankyně zelenou mimořádné půjčce Ukrajině ve výši až 35 miliard eur, která má být splacena z budoucích příjmů ze zmrazených ruských aktiv.

Mechanismus spolupráce při poskytování půjček Ukrajině, nově vytvořený rámec, umožní Ukrajině získat budoucí příjmy ze zmrazených aktiv ruské centrální banky umístěných v EU. Tyto prostředky pomohou Ukrajině obsluhovat a splácet půjčku EU na makrofinanční pomoc i půjčky od dalších partnerů ze skupiny G7. Zatímco prostředky mechanismu mohou být použity na obsluhu a splácení půjček, Kyjev může prostředky makrofinanční pomoci přidělit podle vlastního uvážení.

Evropský parlament navrhl rozpočet EU na rok 2025. Poslanci stanovili celkovou výši prostředků na závazky pro návrh rozpočtu na rok 2025 na téměř 201 miliard eur, což je o 1,24 miliardy eur více než návrh Komise z loňského června. Parlament chce posílit programy důležité pro řešení zdravotních problémů, podporu mladých lidí, zemědělství a venkovských oblastí, pomoc lidem postiženým přírodními katastrofami, posílení opatření v oblasti klimatu, řízení migrace a bezpečnostních potřeb a posílení podpory EU sousedním regionům, které zažívají geopolitické a humanitární krize.

Letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení získali vůdci venezuelské opozice María Corina Machado a Edmundo González Urrutia. Ocenění jim udělil Evropský parlament za jejich úsilí o obnovení svobody a demokracie ve Venezuele, kde vládne autoritářský prezident Nicolás Maduro.

„Tento parlament je na straně venezuelského lidu,“ zdůraznila předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola s tím, že González a Machado bojují za demokratickou budoucnost Venezuely. Vyzvala je aby dále usilovali o „svobodný, spravedlivý a mírový“ přechod moci. „Jsme přesvědčeni, že Venezuela a demokracie nakonec zvítězí,“ dodala.

Machado patří mezi hlavní vůdce venezuelské opozice a hlavní opoziční blok ji vybral za kandidátku v červencových prezidentských volbách. Machado ale volební úřady neumožnily kandidovat a místo ní usiloval o zvolení González. Opozice tvrdí na základě zápisů z volebních místností, že González v červencových volbách vyhrál. Oficiální úřady ale vítězem prohlásily autoritářského prezidenta Madura

V neposlední řadě se Evropský parlament vyjádřil proti porušování lidských práv a mezinárodního práva v Ázerbájdžánu. Poslanci upozornili na nárůst represí vůči kritikům, novinářům a aktivistům, což vyvrcholilo novou vlnou zatýkání a obtěžování. Byly zmíněny i případy mučení a špatného zacházení s vězni. Parlament také vyzval k okamžitému propuštění politických vězňů a k dodržování mezinárodních závazků týkajících se lidských práv, zejména s ohledem na chystanou konferenci COP29 v Baku, kterou by dle usnesení europoslanců země vzhledem k lidskoprávní situaci hostit neměla.

Zdroj: Evropský parlament

Sdílet tento příspěvek