Končí Pink October, na prevenci rakoviny však myslete nejen v říjnu

Říjen je každoročně měsícem osvěty o rakovině prsu. Související akce Pink October tak byla opět příležitostí ke zvýšení povědomí o tomto onemocnění, podpoře žen s rakovinou prsu a upozornění na to, že včasný screening může výrazně zvýšit šance na úspěšnou léčbu. Kdy jste byly naposledy na prevenci?

Rakovina prsu zaujímá v současnosti téměř 30 % všech diagnostikovaných nádorových onemocnění u žen v EU. V Česku je každoročně diagnostikováno přes 7 000 nových případů onemocnění a přibližně 1 600 českých žen pak každý rok na rakovinu prsu zemře.

V Česku se prevenci onemocnění a podpoře žen, které léčbou rakoviny prsu již procházejí, věnuje například Aliance žen s rakovinou prsu, projekt Nebýt na to sama nebo projekt Bellis, který se zaměřuje na mladé pacientky a kromě pravidelných preventivních vyšetření u gynekologa poukazuje také na důležitost samovyšetření.

Samovyšetření prsu je jednoduchá preventivní metoda, která nic nestojí a měla by si jej provádět každá žena od 20. roku věku. V ČR má navíc každá žena starší 45 let jednou za dva roky nárok na mamografické vyšetření hrazené pojišťovnou.

Chcete si provést samovyšetření, ale úplně nevíte, jak na to? Tady je jednoduchý návod.

Na boji proti rakovině prsu se aktivně podílí také Evropská unie. V rámci svého strategického plánu s názvem „Porazit rakovinu“ pracuje na smysluplných změnách v zemích EU s cílem zajištění screeningu rakoviny prsu, děložního čípku a tlustého střeva u 90 % cílové populace v celé EU do roku 2025.

Kampaň #GetScreenedEU upozorňuje na důležitost včasné diagnózy. Programy preventivních vyšetření jsou dostupné v každé evropské zemi, přičemž v Česku je zaštiťuje Národní screeningové centrum.

Náhledové foto: Profimedia

Sdílet tento příspěvek