Rozšíření EU zůstává prioritou, Ukrajina je na dobré cestě, řekla von der Leyen

Posuzování souladu ukrajinské legislativy s normami Evropské unie, které začalo po červnové mezivládní konferenci, postupuje hladce. Oznámila to ve středu Evropská komise. Pokud země splní všechny podmínky, vyjednávání o jednotlivých kapitolách sdružených do takzvaných klastrů by mohlo začít již v roce 2025. Podle šéfky Komise Ursuly von der Leyen zůstává rozšíření hlavní prioritou nové unijní exekutivy. Evropská komise dnes zveřejnila pravidelnou hodnotící zprávu o pokroku jednotlivých zemí na cestě do unie.

„V napjatém geopolitickém kontextu je ještě důležitější než dříve dokončit znovusjednocení našeho kontinentu za dodržování stejných demokratických hodnot a právního státu. V posledních letech jsme učinili velký pokrok směrem k integraci nových členských států. A rozšíření zůstane hlavní prioritou nové Evropské komise,“ uvedla předsedkyně unijní exekutivy von der Leyen.

Proces rozšíření EU je nadále založen na zásluhách a závisí na objektivním pokroku každého z partnerů, zopakovala unijní exekutiva. To vyžaduje odhodlání provést nevratné reformy ve všech oblastech práva EU.

„Zahájení přístupových jednání s Ukrajinou bylo důležitým uznáním ukrajinského odhodlání pokračovat v reformách na cestě k přistoupení do Evropské unie,“ uvedla Komise ve svém prohlášení. „Po první mezivládní konferenci v červnu 2024 postupuje analytické zkoumání acquis (unijní legislativy) hladce,“ uvedla Komise v tiskové zprávě.

„Za předpokladu, že Ukrajina splní veškeré podmínky, se Komise těší na zahájení jednání o klastrech, počínaje těmi základními, možná již v roce 2025.“

Evropská komise

Podobně se Komise vyjádřila i k situaci v Moldavsku, u něj ocenila odhodlání pokračovat v reformách „navzdory neustálému vměšování Ruska a dopadu ruské útočné války proti Ukrajině“. Stejně jako u Ukrajiny, by i tady mohlo jednání o klastrech začít již v příštím roce.

V případě Ukrajiny i Moldavska probíhá takzvaný screening. Jde o proces mezi Komisí a daným kandidátským státem, kdy je posuzována národní legislativa a identifikovány oblasti, kde je potřebné sladit s legislativou unijní, tzv. acquis. Screening je nutným předpokladem k otevření tzv. klastrů, které vždy zahrnují několik přístupových kapitol.

Tematických klastrů je celkem šest. První, takzvaný základní, zahrnuje například oblast soudnictví a základních práv či spravedlnosti, svobod a bezpečnosti. Druhý klastr se týká vnitřního trhu, třetí konkurenceschopnosti a růstu, čtvrtý životního prostředí, energetiky a dopravy, pátý zemědělství a koheze a šestý vnějších vztahů, tedy i zahraniční, bezpečností a obranné politiky.

Zdroj: ČTK
Foto: Evropská komise

Sdílet tento příspěvek